re:demo - Podpora dialogu a posílení komunity
Hlavní cíl projektu
Cílem projektu je zvýšit znalosti o politických systémech a jejich procesech, posílit spolupráci i toleranci v česko-německém příhraničí a zvýšit odolnost mladé generace vůči současným výzvám. Za tímto účelem budou vyvinuty a realizovány vzdělávací programy pro studenty:
- TUD a UJEP vypracují odborné semináře o problémech v česko-německém pohraničí, příčinách polarizace a radikalizace, s cílem posílit demokratické kompetence, argumentační schopnosti, analytické myšlení, schopnost sebereflexe a flexibility účastníků.
- Aktion Zivilcourage e.V. přispěje výukou kreativních metod a přenosem jejich zkušeností a znalostí; Euroregion Krušnohoří zajistí aplikaci znalostí mezi školské aktéry v pohraničí.
- Čeští a němečtí studenti s podporou projektového týmu realizují následující aktivity:
- vytvoření a realizace vzdělávacích programů v rámci projektových dnů pro české a německé žáky (školy v Chomutově a Annabergu). Aktivity využijí i místní NNO v příhraničí, které mohou využívat výukové materiály a metody zaměřené na participaci;
- vytvoření digitálního informačního materiálu;
- tvorba Open Source Posteru coby výstupu projektu.
Prostřednictvím komplexní česko-německé spolupráce účastníků a dalších zúčastněných stran má dojít k posílení vzájemného porozumění a pochopení pro problémy v pohraničí a k rozšíření perspektiv při řešení problémů. Cílem je rozvíjet interkulturní kompetence mezi studenty i žáky. Aktivity budou demonstrovány na současných kulturních, politických a sociálních problémech v pohraničí. Snahou projektu je, aby byli mladí lidé způsobilí aktivně podporovat řešení problémů příhraničních regionů.
Doba realizace
03/2025 – 02/2027
Řešitel za FF UJEP
Lead Partner
Technická univerzita Drážďany (TUD)
Projektoví partneři
- Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
- Aktion Zivilcourage z.V.
- Euroregion Krušnohoří – česká část
Anotace
Sasko-české pohraničí čelí řadě výzev v důsledku úbytku obyvatelstva, stárnutí populace, nedostatku pracovních sil a dalších sociálních problémů. Zároveň zde u části populace klesá důvěra v politiku a část obyvatelstva je stále více otevřená konspiračním teoriím. Tyto problémy jsou ještě zhoršovány trendy současného vývoje, jako je využívání umělé inteligence k dezinformacím, což může vést k další ztrátě důvěry v politický systém a jeho instituce a odcizení od demokratických stran a procesů.
Studenti VŠ často nemají mnoho příležitostí pro praktické využití svých teoretických znalostí nebo nejsou dostatečně obeznámeni se specifickými výzvami a problémy pohraničí. Kromě toho jim často chybí příležitosti k praktickému posilování interkulturních kompetencí a uplatnění znalostí v reálných podmínkách. Obdobně žáci jsou často zahlceni složitostí politických i společenských procesů a chybí jim vhled do praktické (lokální i jiné) politiky, která zohledňuje a řeší problémy pohraničí. Často tak mohou být náchylní k polarizujícím a populistickým postojům, mj. kvůli tomu, že nemají jasné představy o možnostech občanů ohledně politické participace a možnostech a limitech demokracie.
Subjekty občanské společnosti v příhraničním regionu málo využívají kompetencí univerzit. Je proto třeba posilovat kooperaci a sesíťování mezi univerzitami a občanskou společností ve prospěch rozvoje pohraničí.
Celkové náklady projektu
537 557,87 €