Katedra germanistiky
Poštovní adresa
Katedra germanistiky
Filozofická fakulta UJEP
Pasteurova 3571/13
CZ-400 96 Ústí nad Labem
Vedoucí katedry
Najdete nás i na facebooku a Instagramu!
Katedra germanistiky byla založena v r. 1990 a od r. 2006 je součástí Filozofické fakulty UJEP, která se nachází v novém univerzitním kampusu v moderně vybavených prostorách.
V rámci studijních programů vzděláváme především budoucí učitele a učitelky německého jazyka, kterým nabízíme bakalářský studijní program Německý jazyk a literatura pro vzdělávání, a to jak v samostatném, tak i ve sdruženém studiu (tzn. v kombinaci s druhým oborem). Samostatné studium realizujeme nejenom v prezenční, ale také v kombinované formě. Na navazujícím magisterském stupni nabízíme studium Učitelství německého jazyka a literatury pro střední školy v samostatném i ve sdruženém studiu.
Zájemcům o českou a německojazyčnou kulturu, o jejich vzájemné kontakty, konflikty a prolínání v současnosti i v historické perspektivě nabízíme bakalářský studijní program Interkulturní germanistika (v prezenční formě) a navazující magisterský program Interkulturní germanistika v česko-německém kontextu (v prezenční i kombinované formě). Bonusem tohoto magisterského studijního programu je možnost získat tzv. dvojitý diplom (DOUBLE DEGREE), kdy je studium realizováno částečně v ČR a částečně v Německu a za jednu magisterskou práci jsou současně uděleny dva magisterské tituly – jeden na UJEP v Ústí nad Labem a druhý na univerzitě v Bayreuthu.
Dále je možné si na ústecké germanistice jako na jednom z mála pracovišť v ČR prohloubit svou odbornou kvalifikaci a získat ve čtyřletém doktorském studiu (v interní nebo externí formě) titul Ph.D. ve studijním programu Německá filologie, přičemž se dle vlastních preferencí lze zaměřit na jazykovědnou nebo literárněvědnou oblast.
Studijní programy
Ke zvyšování jazykové kompetence studentů přispívají rodilí mluvčí působící na katedře a studijní pobyty, které mohou studenti realizovat na partnerských zahraničních univerzitách v Německu a Rakousku. Během studia může každý student vycestovat v rámci programu ERASMUS+ na jedno- až dvousemestrální pobyt na zahraniční partnerskou univerzitu (jak na bakalářském, tak i na magisterském stupni) a v případě zájmu absolvovat v zahraničí také odbornou praxi v instituci dle svého vlastního výběru. Nedílnou součástí studia jsou také odborné zahraniční exkurze.
Exkurze studujících do Lipska a Berlína
Zajímá Vás, jak naši studenti vidí svět? Přečtěte si jejich články v našem studentském online magazínu MEINUNGSSTARK!
Součástí katedry germanistiky je od r. 2017 také Centrum pro podporu výuky německého jazyka a interkulturního vzdělávání CEPRONIV, zaměřující se na podporu výuky německého jazyka a interkulturního vzdělávání zejména v severočeském regionu. Zásluhou katedry se rovněž podařilo v Ústí nad Labem zřídit Rakouskou knihovnu, která nabízí akademické i širší veřejnosti bohaté knižní fondy různých společenskovědných oborů.
Ústecká katedra germanistiky se řadí mezi přední středoevropské instituce svého druhu. Členové katedry se ve své tvůrčí činnosti zaměřují na oblast literární vědy, lingvistiky, didaktiky cizích jazyků a kulturní historie. V centru zájmu jejich badatelské činnosti stojí mimo jiné následující oblasti:
- česko-německé a česko-rakouské vztahy z interkulturního pohledu v literatuře a kultuře 19. - 21. století, zejména výzkum německojazyčné literatury z českých zemí a autorů židovského původu, výzkum německy píšících autorů českého nebo slovenského původu po r. 1968, otázky kulturního transferu, vícejazyčnosti a genderová problematika, procesy ideových transferů mezi německojazyčnou a českou kulturou a interdisciplinárně zaměřený výzkum německojazyčné kultury českých zemí;
- aktuální témata jazykovědného výzkumu současné i historické němčiny se zvláštním zřetelem na srovnávací aspekty, jako např. jazyk pravicového extremismu, výzkum německých periodik vycházejících na území ČR do r. 1945, srovnávací lexikologie a frazeologie; aktuální didaktické přístupy ve výuce cizích jazyků, konkrétně německého jazyka, jako např. využití ICT ve výuce, rozvoj kompetencí studentů učitelství, neurodidaktické, neurolingvistické a psycholingvistické přístupy, fenomén vícejazyčnosti.
Katedra germanistiky vydává od r. 2007 mezinárodně uznávaný germanistický časopis Aussiger Beiträge. Časopis vychází jednou ročně a považuje se za mezinárodní fórum zahrnující všechny základní germanistické disciplíny a akcentující především česko-německo-rakouské vztahy, jejichž relevantnost vyplývá z geografické polohy ústecké germanistiky. Časopis si vydobyl pevnou pozici mezi germanistickými odbornými periodiky a v roce 2013 byl zařazen do mezinárodní databáze SCOPUS.
Ke kvalitě vědecko-výzkumné i pedagogické činnosti katedry přispívají dlouhodobé odborné kontakty se zahraničními institucemi.
Co dalšího katedra nabízí?
Katedra germanistiky pořádá pravidelné akce určené pro širokou veřejnost, jako jsou výstavy, filmové večery, autorská čtení, metodicko-didaktické semináře pro učitele německého jazyka nebo neformální posezení, na kterých je možné popovídat si o zajímavých tématech v německém jazyce.
Autorské čtení M. Stavariče a Evy Menasse.
Od roku 2000 mohou studenti využívat katedrovou MEDIATÉKU sloužící jako multimediální studovna, která nabízí veškerou odbornou literaturu potřebnou k prezenčnímu i kombinovanému studiu. V prostorách mediatéky je také možné skenovat, kopírovat či tisknout potřebné studijní materiály. V prostorách mediatéky je také možné sledovat volně přístupné satelitní programy v německém jazyce nebo využít dalších médií (CD-ROM, DVD) a skenovat.
Proč je atraktivní či smysluplné právě dnes studovat němčinu?
- Proč se učit německy? 10 důvodů pro němčinu
- Zahraniční spolupráce
- Spolupráce s dalšími organizacemi
- Úspěšní absolventi
Katedra v médiích
- Na učitelích záleží – německý jazyk
- Studentská vědecká konference 2025
- Studentská vědecká konference 2024
- Workshop s Michaelem Stavaričem (29. 11. 2024)
- Podcast s autorem Michaelem Stavaričem (28. 11. 2024)
- Workshop s Jaroslavem Rudišem (30. 11. – 2. 12. 2023)