Studenti politologie z Ústí a Drážďan řešili, jak moc ovlivňuje polarizace společností politiku v jejich zemích
Jak moc jsou česká a společnost polarizované, jak moc to narušuje mezilidskou důvěru a akceschopnost státu řešit aktuální palčivé problémy? V Ústí nad Labem k tomu proběhl třídenní workshop, jehož se účastnili studentky a studenti politologie Filozofické fakulty UJEP a Technické univerzity v Drážďanech. V jeho rámci promluvili politici, zástupci policie, novináři, politologové a občanští aktivisté.
Akce byla zahájena pódiovou diskuzí na téma „Polarizovaná společnost a demokracie“, které se účastnil i rektor UJEP Jaroslav Koutský a děkan FF UJEP Václav Drška. Novinář Jindřich Šídlo, senátor Martin Krsek a občanská aktivistka Cathleen Bochmann ze Saska se shodli na tom, že polarizace společností je opravdu veliká, patrně největší od roku 1989, což představuje překážku pro formování takové politiky, která by uměla řešit aktuální problémy. Projevuje se to v dlouhodobé neschopnosti komunikace mezi vládou a opozicí v ČR. V Sasku je pak problémem také postupná radikalizace společnosti v důsledku integrace migrantů.
Na třídenní akci, která se uskutečnila od 24. do 26. dubna v rámci projektu re: demo na Filozofické fakultě UJEP, vystoupil také Pavel Gazárek z Policie ČR, který prezentoval různé zkušenosti ze zemí EU, jak deradikalizovat extremizované osoby. V ČR dosud chybí komplexní deradikalizační program pro tyto osoby, což můžeme považovat za významný rest současné bezpečnostní politiky. Teoretické a praktické aspekty polarizace společností představili na základě svých výzkumů a rešerší studenti FF UJEP Jakub Sádecký a Vojtěch Smetana. Jejich prezentace byla především pro saské studenty jedním z vrcholů celé akce.
Workshop ale obsahoval především aktivity, díky kterým si studentky a studenti z obou zemí vyměňovali informace a poznatky a specifikem projektu je to, že pracují na přípravě projektového dne pro spolupracující partnerské základní školy v Chomutově a Annaberg-Buchholz. První projektový den, jehož se budou účastnit žákyně a žáci obou škol a který pro ně zrealizují výlučně studenti obou univerzit, je naplánovaný na 16. května.
Krom vzdělávání byl pro studenty připraven i doprovodný program, především návštěva výstavy Naši Němci v Muzeu Ústí nad Labem a také společné grilování.
- Zpráva o akci TU Dresden
- Ústecký deník, Studenti politologie z Ústí nad Labem a Drážďan řešili polarizaci společnosti, 28. 4. 2025.
Projekt re:demo je spolufinancován Evropskou unií v rámci Programu spolupráce – Česká republika – Svobodný stát Sasko 2021–2027 a jeho cílem je posilovat občanské vzdělávání v česko-saském pohraničí. Jeho partnery jsou Technická univerzita v Dráždanech (lead partner), FF UJEP, spolek Aktion Zivilcourage e.V. Pirna a Euroregion Krušnohoří.