Forma studia: prezenční, kombinovaná
Garant studijního programu: Prof. PhDr. Michaela Hrubá, Ph.D.
Charakteristika programu a profil absolventa: Doktorský studijní program je určen vynikajícím absolventům magisterského studia ve studijních programech vzdělávací oblasti Historické vědy, případně v příbuzných humanitních a společenskovědních studijních programech. Je realizován jako čtyřletý (v prezenční či kombinované formě).
Základní studijní orientací doktorandů/doktorandek určuje jejich odborný zájem související se zaměřením dizertační práce, který je promítnut do individuálního studijního plánu sestaveného v kooperaci se školitelem/školitelkou. Obsahuje zejména plán plnění jednotlivých předmětů zaměřených na prohloubení znalostí a dovedností v oblasti vědecko-výzkumné práce, metodologie, historiografie, českých dějin a posilování odborných jazykových kompetencí. Nedílnou součástí studijního plánu jsou aktivity spojené s publikační činností, účastí na konferencích a zahraniční zkušeností.
Studium prohlubuje odborné znalosti doktorandů/doktorandek, poskytuje jim hlubší poznání v rámci zvolených specializací a směřuje ke kvalitnímu poznání pramenné základny, její interpretaci a rovněž k aktivní reflexi aktuálních výsledků domácího i zahraničního studia dané problematiky. Těžiště studia spočívá v sepsání doktorské práce, původního vědeckého díla vycházejícího z originální pramenné základny. Doktorská práce by měla rozšířit poznatky dosavadního bádání a zároveň doložit doktorandovu schopnost zvládnout zvolené téma adekvátními metodami a na mezinárodní úrovni.
Přijímací řízení (bude doplněno)
Forma studia: prezenční, kombinovaná
Garant studijního programu: doc. Mgr. Renata Cornejo, Ph. D.
Charakteristika programu a profil absolventa: Cílem studia je prohloubit teoretické znalosti studujících, a to dle zaměření jejich dizertační práce buď v oblasti germanistické jazykovědy, nebo v oblasti německojazyčné literatury, seznámit je s nejnovějšími metodologickými přístupy v těchto oblastech, rozvíjet jejich schopnost vědecké práce, kritického myšlení a logické argumentace. V průběhu doktorského studia jsou studující vedeni k samostatné vědecké práci a k tomu, aby byli schopni výsledky své výzkumné činnosti adekvátně prezentovat a obhájit ve vědecké diskuzi. Doktorské studium zároveň vytváří podmínky pro získání zkušenosti s publikační činností a zahraničními pobyty formou vědeckých stáží a účasti na mezinárodních konferencích.
Absolvent se výborně orientuje v oboru, je připraven pro vědeckou práci a další růst v akademickém vzdělávání dle své profilace. Při volbě literárněvědné profilace je schopen tvořivě zvládnout metodologii a teorii literární vědy, má rozhled v literární teorii a literárních dějinách německojazyčné oblasti, a to jak ve vztahu ke svému dizertačnímu projektu, tak i v širších interkulturních popř. interdisciplinárních souvislostech. Při volbě profilace v oblasti germanistické jazykovědy ovládá absolvent metody jazykovědného bádání a je schopen využít znalosti o historickém vývoji jazykovědy, o její metodologii a aktuálních tendencích jazykovědného výzkumu pro vlastní badatelské cíle, přičemž důsledně propojuje teorii s empírií.
Průběh studia
Zhruba v polovině studia student předkládá v rámci Vědecko-výzkumného kolokvia k diskuzi celkovou koncepci své dizertační práce, zahrnující jak cíle, zvolenou metodologii, tak i její teoretické ukotvení a plánovanou strukturu.
K dalším povinnostem studenta během realizace jeho doktorského studia patří účast na min. dvou konferencích, min. dva publikační výstupy, zapojení do projektové činnosti katedry, absolvování zahraničního studijního pobytu v rozsahu min. jednoho měsíce a pedagogická činnost alespoň po dobu dvou semestrů v rozsahu min. 2 hod. týdně. U kombinovaného studia lze výuku realizovat formou blokových seminářů.
Studenti doktorského studijního programu Německá filologie plní kromě oborových předmětů zkoušku z cizího jazyka a dějin filozofie. Zkoušku z cizích jazyků zajišťuje Jazykové centrum (Mgr. Martin Škvára). Zkouška ověřuje, že je student schopen komunikovat v daném jazyce na úrovni B2 podle Společného evropského referenčního rámce, číst a porozumět odbornému textu svého oboru a v cizím jazyce nejen adekvátně reagovat, ale i definovat a abstrahovat. Obsahem zkoušky je prezentace dizertačního záměru, shrnutí nastudované odborné literatury (její výběr konzultuje doktorand se svým školitelem) popř. překlad vybrané části odborného textu do českého jazyka.
Zkoušku z dějin filozofie zajišťuje KFHS (Mgr. Petr Bláha, Ph.D.) Na základě konzultace s příslušným akademickým pracovníkem KFHS a svým školitelem si student volí téma práce, které souvisí se zaměřením jeho dizertační práce. Po nastudování příslušné odborné literatury předkládá student svou písemnou práci k posouzení na KFHS.