Vyšla nová publikace k dílu česko-německého autora Jaroslava Rudiše
Prof. Renata Cornejo z katedry germanistiky vydala ve spolupráci s prof. Walterem Schmitzem z Technické univerzity v Drážďanech letos publikaci s názvem Über Jaroslav Rudiš, představující první ucelený náhled na multimediální rozměr díla česko-německého autora Jaroslava Rudiše.
Publikace, která vyšla letos (2024) v německém nakladatelství Thelem, je určená nejen pro odborné, ale i širší publikum a seznamuje čtenáře s rozmanitostí autorovy tvorby v celé jeho šíři – od jeho tvorby románové a divadelní přes romány grafické (vzniklé ve spolupráci s výtvarníkem Jaromírem Švejdíkem) až po jeho tvorbu publicistickou nebo rozhlasovou (ve spolupráci s Petrem Pýchou) či po pozoruhodné hudební projekty se skupinou Kafka Band. Kromě odborníků z germanistiky, slavistiky či muzikologie se ke slovu dostala také literární kritika (česká i německá) a v neposlední řadě i sám autor. Vzniká tak velmi pestrý obraz jeho multimediálního díla, reflektující nejen širokou škálu dosavadní autorovy tvorby a jeho recepci zejména v Německu, ale také autorův český původ a vícejazyčnost.
Jaroslavu Rudišovi se tak dostává zasloužené pozornosti v německojazyčném prostoru, do kterého vstoupil v r. 2019 svým prvním románem v německém jazyce Winterbergs letzte Reise, za který obdržel prestižní literární cenu Chamisso-Preis/Hellerau. Ta je udělována autorům, kteří prostřednictvím literatury překračují hranice a obohacují tak současný literární prostor. V r. 2022 následovala v českém prostředí Cena Karla Čapka. Letos pak – u příležitosti 106. výročí vzniku Československé republiky – Jaroslav Rudiš převzal z rukou prezidenta republiky Medaili 1. stupně za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. Jedná se přitom už o druhé státní vyznamenání, první mu udělil německý prezident Frank Walter Steinmeier v roce 2021.
Není pochyb o tom, že literární tvorba Jaroslava Rudiše překračuje nejen hranice jazykové, ale i žánrové a literární vůbec, když kombinuje např. Kafkovy texty v českém a německém jazyce s hudbou a videoprojekcí.
„Vydaná publikace je tak v návaznosti na loňský interdisciplinární workshop jakýmsi vyústěním dosavadní spolupráce Jaroslava Rudiše s ústeckou univerzitou a naší katedrou germanistiky, která se dlouhodobě specializuje na autory tvořící na pomezí mezi dvěma jazyky a kulturami,“ přibližuje význam publikace i autorovu tvorbu prof. Renata Cornejo.
Jedná se o první publikaci tohoto druhu, která k osobě a dílu Jaroslava Rudiše vyšla. Je nám proto velkou ctí, že na ní má katedra germanistiky nemalý podíl, a to nejen v osobě editorky. Svým příspěvkem se na ní za katedru germanistiky podílela jak prof. Renata Cornejo, tak i doktorandka Julie Adam.
Více informací: