Díky skvělému zázemí naší fakulty se nám podařilo uspořádat pestrou, zajímavou a vědecky přínosnou událost. Během ní vystoupili se svými příspěvky dva hlavní mluvčí, prof. Francesco Vitale z Univerzity v Salernu, vedoucí katedry věd o kulturním dědictví a odborník na filosofii J. Derridy a český filosof Tomáš Hříbek, vedoucí Oddělení aplikované filosofie a etiky Filosofického ústavu AV ČR, odborník na filosofii mysli, bioetiku a estetiku. Na konferenci dále vystoupili doc. F. Jaroš z Katedry filosofie FF Univerzity Hradec Králové, doc. M. Fišerová z KFHS FF UJEP, dr. A. Frederickson z Centre for Ethics as study in Human Value při Katedře filosofie Univerzity Pardubice a také dr. V. Pokorný z KFHS FF UJEP. Zbytek konference byl věnován vystoupením doktorandek a doktorandů z Čech, Slovenska, Finska, Polska, Litvy, Ukrajiny a Itálie – J. Skotarské, L. Muchové, V. Sellner, M. Mirošničenko, P. Dudíkové, T. Arndt, J. Malíkovi, E. Gremmo a J. Pätomakimu a R. Gajaskatue.
Problém nejen lidského jednání, který byl hlavním tématem konference, otevírá mnoho interpretačních možností a stal se pro nás příležitostí k interdisciplinární diskuzi mezi příslušníky různých oborů – filosofie, biologie, estetiky, technologických studií, zvířecích studií, imunologie, pedagogiky, kulturní antropologie, filmu, bioumění a ekologického myšlení. Filosofické jádro konference určil F. Vitale svou přednáškou o rozdílu zvíře/člověk/stroj, jeho kritickým protipólem pak byla přednáška T. Hříbka o nahrávání mysli do stroje. F. Jaroš a M. Fišerová se zabývali, každý z jiné perspektivy, vztahem mezi lidskou a zvířecí kulturou. A. Frederickson mluvil o možnosti filmu z ne-lidské perspektivy a V. Pokorný o možnostech nové divočiny v kontextu antropocénu. Skvělé příspěvky si připravili také doktorští adepti a adeptky. J. Skotarska se zabývala tím, v jakém smyslu lze chápat krajinu jako jednajícího, L. Muchová představila výzkum na poli vědy o módě včetně ukázek posthumanistického designu v oblékání. M. Mirošničenko nás v online výstupu z egyptské Káhiry okouzlil vynikající přednáškou o teorii imunitního systému. P. Dudíková zkoumala argumenty současného transhumanismu a extropianismu. T. Arndt přemýšlela v archeologicko-politických souvislostech o tom, do jaké míry mohou být věci a prostředí svědkem událostí, jako je např. hromadné vyvražďování. V. Sellner se ve svém online vstupu z norského Osla zabývala vztahem kritického posthumanismu a bioartu. J. Malík pronesl výbornou řeč o umělé inteligenci a vtělené racionalitě a E. Gremmo o vztahu mezi umělou inteligencí a kreativitou. Konferenci uzavřela svou online přednáškou o rhizomatické pedagogice R. Gajaskatue z litevského Vilniusu.
Tímto děkujeme štědré podpoře Filozofické fakulty UJEP, díky níž jsme mohli účastníky konference řádně pohostit a nabídnout jim i večerní program. Děkujeme p. děkanovi FF UJEP doc. Václavu Drškovi a vedoucímu Katedry filosofie a humanitních studií FF UJEP dr. Janu Šmídovi za uvítání a úvodní proslovy. Velmi děkujeme dr. I. Havlínové za zajištění všech potřebných materiálů a hladkého chodu, paní sekretářce T. Šitnerové za organizaci zázemí a studentkám, S. Thielové a E. Sommerové za obsluhu během celé konference.