- Program: Základy humanitních studií
- Délka studia: 3
- Forma studia: Prezenční a kombinovaná
- Typ studia: Bakalářský
Anotace
Studijní program Základy humanitních studií je koncipován jako tříleté bakalářské studium v prezenční i kombinované formě na katedře politologie a filozofie FF UJEP. Hlavním cílem studijního programu je zprostředkovat studujícím odborné znalosti obecného základu humanitních věd stejně jako hlubší teoretické poznávání vybraných humanitních oborů jako sociologie, etika, právo a filozofie či politologie, tak, aby dokázali analyzovat, interpretovat a vysvětlovat současné společenské procesy, problémy a výzvy pro jedince i společnost. Zaměření studijního programu, které kombinuje jak teoretické znalosti a obeznámenost s historickým i aktuálním vývojem různých humanitních věd, tak současné přístupy k řešení a aplikaci jejich témat (jež studenty vybaví i řadou praktických znalostí a dovedností), umožňuje rozvoj dovedností kriticky nahlížet zkoumaná témata z pozic jednotlivých humanitních a společenskovědních oborů, ale také v komplexním přístupu využívajícím vzájemné interdisciplinární vztahy. K tomu přispívá soubor předmětů, plynoucí ze zkušeností s dosavadními studijními obory na katedře politologie a filozofie, ze snahy vyrovnat poměr mezi humanitními obory a filozofií a více akcentovat témata moderní společnosti jak na úrovni regionu, tak v rovině národní s přesahem do témat mezinárodního prostředí. Uchazeči mají možnost vybrat si mezi modulem Humanitní vzdělanost a modulem Estetika a vědy o umění.
Modul Humanitní vzdělanost poskytuje hlubší uvedení do světa humanitní vzdělanosti, jehož jádrem je prohloubení znalostí v oblasti metodologie společenských a humanitních věd a dovedností v oblasti písemné i ústné prezentace zkoumaných společenskovědních témat.
Modul Estetika a vědy o umění uvádí v hlubším záběru do teorie a znalectví umění, především výtvarného, s cílem umožnit studujícím v oblasti estetiky a dějin umění rozvoj dovedností reprodukovat odborné texty a produkovat vlastní texty a výklady (na úrovni odpovídající bakalářskému stupni studia).
Kromě odbornosti bude kladen velký důraz na získání komunikačních dovedností a samostatnou práci s českou i zahraniční odbornou literaturou.
Vzdělávací cíle
Studium bakalářského studijního programu Základy humanitních studií je koncipováno tak, aby jeho absolventi disponovali nezbytnými obecnými znalostmi základů humanitních a společenských věd: filozofie, etiky, politologie, sociologie, ekonomie a estetiky, znalostmi základních textů studovaných humanitních a společenskovědních oborů, znalostmi jejich historických mezníků i aktuálních témat a poznatků. Důraz je kladen na získávání znalostí sociálních, politických, ekonomických a kulturně historických souvislostí zkoumaných témat.
Absolventi jsou schopni systematicky analyzovat a interpretovat společenské jevy a procesy a navrhovat varianty jejich možného řešení. Jsou schopni připravit, provést a vyhodnotit základní empirické výzkumy společenských a politických témat, díky čemuž naleznou široké uplatnění ve veřejném i soukromém sektoru. Velký důraz je kladen i na získání komunikačních a prezentačních dovedností a jazykovou připravenost.
V případě volby povinně volitelného modulu Humanitní vzdělanost jsou vybaveni znalostmi metod humanitních věd a metod empirických výzkumů, také hlubšími znalostmi o aktuálních společenských tématech. Důraz je kladen na schopnosti kriticky vyhodnocovat kontroverzní společenská a politická témata a analyzovat jejich odlišné interpretace.
V případě volby povinně volitelného modulu Estetika a vědy o umění jsou vybaveni znalostmi o dějinách umění a znalostmi z oboru estetiky, filozofie umění a antropologie umění.
Absolventi budou současně dobře připraveni pro navazující magisterské studium v humanitně zaměřených navazujících magisterských studijních programech na českých i zahraničních univerzitách.
Podmínky k přijetí
Veškeré informace k přijímacímu řízení, včetně požadavků na přijetí a počtu přijímaných, naleznete v Podmínkách přijímacího řízení na webové adrese: http://ff.ujep.cz/prijimacky
Vyhlášení přijímacího řízení
- Souvislá pedagogická praxe (.zip ke stažení)
- Pokyny pro studenta a požadavky oborového didaktika k zápočtu
- Záznam o hospitované hodině
- Záznam o odučených hodinách
- Příprava na vybranou hodinu
- Záznamy o absolvované nepřímé pedagogické činnosti
- Hodnocení oborové praxe studentem
- Autoevaluace
- Hodnocení studenta cvičným učitelem
- Rozvrh
Metodika pedagogických praxí na KFHS FF UJEP
Metodika pedagogických praxí v OV a SV
Observační pedagogická praxe
BC – Observační pedagogická praxe
KFHS/BAPP, KFHS/KBAPP – Asistentská pedagogická praxe
BC – Asistentská pedagogická praxe
KFHS/BKPP, KFHS/KBKPP – Klinická pedagogická praxe
BC – Klinická pedagogická praxe
KFHS/P418, KFHS/K418 – Průběžná pedagogická praxe
NMGR – Průběžná pedagogická praxe
KFHS/P419, KFHS/K419 – Souvislá pedagogická praxe na ZŠ
NMGR – Souvislá pedagogická praxe na ZŠ
KFHS/P420, KFHS/K420 – Souvislá pedagogická praxe na SŠ
Pokyny pro vykonávání rozdílových zkoušek na KFHS FF UJEP, obor Učitelství společenských věd, magisterské navazující studium.
Student, kterému byla v průběhu přijímacího řízení stanovena povinnost splnění rozdílových zkoušek skládá tyto atestace:
KPF/B057 Úvod do didaktiky společenských věd
KPF/B052 Základy práva
KPF/B100 Politologie
KPF/B046 Sociologie I, II
KPF/B001 Úvod do filosofie
Přihlášení ke zkoušce
Student si domlouvá splnění zkoušek s příslušnými garanty a vyučujícími předmětů (viz níže). Zkoušky si zapisuje v systému IS STAG pod uvedenými kódy.
Zápis výsledků zkoušek
a) Výsledky zkoušek se zaznamenávají zkoušející do tištěného formuláře.
b) Výsledek zkoušející zaznamenává rovněž do IS STAG, pod níže uvedeným kódem.
c) Přehled rozdílových zkoušek a zkoušejících:
- Úvod do didaktiky společenských věd – Mgr. Rudolf Kardoš, Ph.D.
- Základy práva – Mgr. Jan Šmíd, Ph.D.
- Úvod do filosofie – Mgr. Veronika Konrádová, Ph.D. (zkoušející)
- Politologie – Mgr. et M.A. Jan Charvát, Ph.D.
- Sociologie II – Mgr. Jitka Laštovková, Ph.D.
- Religionistika – Doc. Mgr. Jiří Hoblík, Ph.D.
Příprava ke zkouškám
Student si může v zájmu přípravy zapsat předměty, jejichž názvy (ne však kódy) se shodují s názvy zkoušek, a sice jako povinně volitelné kurzy.
Během vysokoškolského studia mají studenti možnost studovat nebo pracovat v zahraničí v rámci programu mezinárodní mobility ERASMUS+ http://www.ujep.cz/cs/erasmus
- Výběrové řízení je vyhlašováno vždy na jaře a na podzim
- Studenti se mohou přihlašovat už v 1. ročníku studia
- Studijní pobyt a/nebo praktickou stáž v zahraničí lze absolvovat opakovaně v každé úrovni vysokoškolského studia (Bc., NMgr., Ph.D.). Na stáž lze vyjet i jako čerstvý absolvent.
- V každé úrovni studia lze strávit v zahraničí až 12 měsíců. Studijní pobyt (Student Mobility for Studies) a praktickou stáž (Student Mobility for Traineeship) je také možné kombinovat. Minimální délka obou typů výjezdu jsou 2 měsíce.
- Za studiem či praxí lze vyjíždět do členských států EU, do členských zemí EHP (Island, Lichtenštejnsko, Norsko) a kandidátských zemí (Turecko, Srbsko, Sev. Makedonie).
Informace k Erasmus+
- fakultní koordinátorka Erasmus+ Mgr. Kristina Koudelková
- koordinátorka Erasmus+ pro KFHS Mgr. Veronika Konrádová, Ph.D.
Pokyny ke zpracování bakalářských a diplomových prací
Tyto pokyny konkretizují požadavky na zapracování kvalifikační práce pro studentky a studenty, kteří bakalářskou a diplomovou práci zpracovávají na katedře filozofie a humanitních studií FF UJEP. Dokument navazuje na vnitřní předpis FF UJEP Směrnice FF UJEP – pokyny pro zadávání, vypracovávání a odevzdávání bakalářských a diplomových prací.
Volba tématu práce
Téma kvalifikační práce si student volí dle svého zájmu a dále v souladu s nabídkou aktualizovaných témat jednotlivých pedagogů katedry filozofie a humanitních studií.
Téma může student navrhnout také sám, je ovšem nutno možnosti jeho zpracování předem důkladně prodiskutovat s případným vedoucím práce (informaci a doporučení jednotlivých pedagogů katedry poskytne tajemník katedry filozofie a humanitních studií Mgr. Denisa Charvátová, Ph.D.).
Před volbou tématu a zadáním práce je vhodné zkontrolovat, zda práce podobného či stejného tématu nebyla již realizována na jiné vysoké škole či další vzdělávací instituci. Vhodné je za tímto účelem prohlédnout databázi vysokoškolských kvalifikačních prací v ČR – http://theses.cz/.
Zadání práce do IS STAG
V souladu s výše uvedenou směrnicí FF (postup uveden v čl. 1/odst.1) zadává student práci do IS STAG. Návod na zadání je dostupný na webové prezentaci FF UJEP (sekce STUDIUM – Bakalářské a diplomové práce). Zadání realizuje student společně s budoucím vedoucím práce. Nezbytnou součástí zadání jsou následující položky, které se uvádějí v rámci Zásad pro vypracování:
- Stručná anotace práce (5 – 10 vět, v nichž bude uvedeno, čemu bude práce věnována a jaké jsou její cíle. Poznámka: V této části nepoužívejte ich-formu.). Metoda
- Předběžná osnova (vyjadřuje v několika bodech logické členěné tématu do větších kapitol. Poznámka: Úvod a Závěr se nečíslují.).
- Časový harmonogram vzniku práce (Časový plán jednotlivých kroků vedoucích k finální podobě kvalifikační práce).
- Seznam doporučené literatury (Základní seznam doporučené literatury a dalších zdrojů musí korelovat s tématem práce. Pro bakalářské práce je dostačující počet 10 titulů, cizojazyčné tituly a zdroje nejsou povinné. Pro diplomové práce je povinností využití minimálně dvou cizojazyčných titulů, pokud téma není striktně vázáno pouze na regionální či republikovou problematiku).
- Schvalování Podkladu pro zadání bakalářské či diplomové práce probíhá elektronicky v pořadí – vedoucí práce – garant předmětu – vedoucí katedry.
- Teprve schválením tématu práce v systému IS STAG je zadání úspěšně ukončeno.
- Zadání bakalářské nebo diplomové práce je potřeba si vyzvednout před odevzdáním a svázáním závěrečné práce u sekretářky katedry. Zadání BP/DP vám sekretářka vytiskne ze STAGu, není to Podklad pro zadání, ten se do práce nevkládá. Zadání BP/DP musí být podepsáno vedoucím katedry, bez podpisu jej studijní odd. nebude registrovat. Zadání BP/DP se vkládá do tištěné závěrečné práce hned za stránku s "názvem práce". Dále následuje "prohlášení", "poděkování" atd.
- V elektronické podobě se závěrečná práce do STAGu nahrává bez Zadání.
Platné okruhy SZZ od roku 2020
Bakalářské studium
- Filozofie - SP bez specializací
- Filozofie - SP MAIOR/MINOR
- Společenské vědy pro vzdělávání - SP bez specializací
- Společenské vědy pro vzdělávání - SP MAIOR/MINOR
- Základy humanitních studií - SP bez specializací
- Základy humanitních studií - SP MAIOR/MINOR
Navazující magisterské studium
- Humanitní studia krize lidství - SP bez specializací
- Humanitní studia krize lidství - SP MAIOR/MINOR
- Učitelství společenských věd pro střední školy - SP MAIOR/MINOR
Platné okruhy SZZ od roku 2015
Bakalářské studium
- Politologie (dvouoborové)
- ZHV-estetika
- Filozofie (dvouoborové)
- Filozofie (od ak. roku 2021/2022)
- Společenské vědy (dvouoborové)
- Základy humanitních studií
Navazující magisterské studium
- Politická filozofie
U studentů, kteří nastoupili do studia v roce 2018/2019 nebo dříve, budou z jejich zkoušky vyřazeny okruhy založené na kurzech, které v té době, kdy je absolvovali, měly zásadně jiný obsah. - Společenské vědy (dvouoborové)
- Učitelství společenských věd (dvouoborové)
- Občanská výchova pro základní školy (dvouoborové)
Okruhy SZZ do roku 2015
Bakalářské studium (pro studenty FF, PřF a PF)
- Filozofie (dvouoborové)
- Politologie (dvouoborové)
- Společenské vědy studium odborné a se zaměřením na vzdělávání (dvouoborové)
- Základy humanitní vzdělanosti – estetika
- Základy humanitní vzdělanosti – politologie
Navazující magisterské studium
- 1
- 2
Strana 1 z 2