Workshop „Škola národa, národ ve škole“

Pod titulem „Škola národa, národ ve škole“ uspořádala dne 5. dubna 2024 katedra germanistiky v rámci aktivit Centra pro podporu výuky německého jazyka a interkulturního vzdělávání (CEPRONIV) workshop pro studenty i učitele němčiny a dějepisu. Struktura kurzu vycházela z badatelského zájmu Dr. phil Stefana Johanna Schatze z Humboldtovy univerzity v Berlíně a doc. Mirka Němce, člena katedry germanistiky filozofické fakulty UJEP. Oba se ve svém dosavadním výzkumu intenzivně zabývali vzdělávací politikou státu, nebo té školy a společenskou rolí školy v českých zemích. 

Účastníci dostali během dvou přednášek a samostatných badatelských cvičení s historickými prameny možnost seznámit se nejprve prostřednictvím doc. Němce s politikou a problémy školy v multinacionálním Československu, přičemž byly akcentovány specifické problémy německých škol v první republice. Dr. Schatz v druhém bloku plynule navázal a představil teze své před rokem publikované disertace „Unterricht für die ‚Grenzlanddeutschen‘. Das deutschsprachige Schulwesen im Reichsgau Sudetenland 1938–1945“ [Výuka pro ‚Grenzlanddeutsche‘. Německojazyčné školství v Říšské župě Sudety 1938–1945]. Na příkladu učebního plánu a tehdejší německé čítanky demonstroval problematiku nacistické ideologie v německých školách. 

Workshop tak vedle sebe postavil oblast fungování školství a multikulturality ve dvou zcela odlišných politických systémech: nejprve v rámci budovaného demokratického politického systému v době meziválečné první republiky a později tradičního německého školství, v českých zemích formovaného vynucenými a nařízenými úpravami v duchu nacistické totalitní ideologie a II. světové války. Tento zjevný kontrast působil velmi inspirativně a vyvolal mezi účastníky zajímavou a v němčině vedenou diskusi například i o problematice českých dětí, jejichž rodiče zůstali i po roce 1938 na území právě zřízené Říšské župy Sudety. 

Studenti, učitelé i akademičtí pracovníci, kteří se o problematiku školství na českém území a/nebo v ústeckém regionu zajímají a workshopu se neúčastnili, se mohou s problematikou meziválečného školství obeznámit v publikacích dostupných v knihovně UJEP. Mezi nimi se brzy objeví obsáhlá disertace kolegy Stefana J. Schatze, kterou autor knihovně věnoval. I za to patří kolegovi velké poděkování.