Do projektu Příběhy našich sousedů se zapojilo celkem 6 týmů. Pod vedením svých učitelů a učitelek zaznamenali pamětnická vyprávění žáci a žákyně ze ZŠ Chabařovice, ZŠ a MŠ Libouchec, ZŠ Jílové u Děčína, ZŠ Kamenická v Děčíně, Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem a z Gymnázia Teplice.
Žáci a žákyně měli za úkol vyzpovídat pamětníka nebo pamětnici, natočit vzpomínky, digitalizovat fotografie, prozkoumat archivy, a nakonec vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. V průběhu šesti měsíců nejprve natáčeli vyprávění místních pamětníků a pamětnic, poté dohledávali dokumentární materiály k jejich příběhům. Zúčastnili se odborné exkurze na Filozofické fakultě UJEP, kde si vyzkoušeli být na den v kůži historika a pracovat s písemnými prameny či se dozvěděli, proč je metoda orální historie tak důležitá. Ze shromážděných podkladů pak vytvořili vlastní dokumentární díla, která odborné i široké veřejnosti představili na slavnostní závěrečné prezentaci.
„Žáci a žákyně zpovídali například paní Christinu Šámalovou, která se přistěhovala do Děčína v roce 1964 z Magdeburgu a od té doby v Čechách zůstala, i když by pro ni a její děti bylo v určitém období jednoduší vrátit se zpět do Německa. Další osobností, jejíž osudy studenti sledovali, byla paní Alice Macková, pamětnice listopadových událostí roku 1989. Ona se svými spolužáky z vysoké školy objížděla Severní Čechy a roznášela Pravdu a Lásku i do těch nejzazších míst regionu. Pamětník Josef Förster vyprávěl žákům o životě na velkém hospodářství v Chabařovicích v době minulého režimu a o změně vnímání Česko-německých rodin po roce 1945,“doplňuje regionální koordinátorka pořádající společnosti Post Bellum a pracovnice Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP Tereza Šťastná.
V rámci slavnostního podvečera zasedla odborná porota, ve složení Tereza Vlasáková (pedagožka), Jakub Pátek (historik), Jan Horák (novinář), která posoudila zpracovaná dokumentární díla žáků i jejich prezentaci před publikem. Oceněni však byli všichni. Žáci si z projektu odnesli zkušenosti z práce s pamětníky, ale také zajímavé informace z dějin 20. století.