Výstavu MY LOMY můžete od listopadu navštívit na UJEP

Po úspěchu na domácí půdě se výstava MY LOMY z Muzea města Ústí nad Labem přesunula v putovní podobě na svou první zastávku, do budovy Centra přírodovědných a technických oborů (CPTO) v srdci Kampusu UJEP. Výstava byla slavnostně zahájena 19. listopadu 2024 za účasti vedení univerzity i Muzea města Ústí nad Labem a navštívit ji můžete až do 19. února 2025.

Výstava MY LOMY představuje výsledky rozsáhlého výzkumu více než tří tisíc historických lomů v oblasti Labských pískovců. Celá prozkoumaná oblast má rozlohu 323 km2 a sahá od Petrovic po Mikulášovice. Historici a geologové z Muzea města Ústí nad Labem a Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví Filozofické fakulty UJEP zmapovali a zdokumentovali v rámci výzkumného projektu „Databáze starých lomů a dobývek na území NP České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce“ (TL05000407) opuštěné lomy na stavební a dekorační kámen, železné jámy či stopy po těžbě vápenců a vzácných rud. Projekt byl realizován v letech 2021 až 2023 a spolufinancován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu ÉTA .

„Jsem ráda, že výstava MY LOMY putuje na další místa v našem regionu. Na PřF UJEP bude prezentována její dílčí část (ta více badatelská), která může být inspirací pro studenty přírodních věd. Opravdoví zájemci o lomovou problematiku pak mohou dorazit na tři tematické přednášky, které budou výstavu na akademické půdě doprovázet. V příštím roce se pak výstava přesune do děčínského muzea, tam by měla být k vidění od března, “ říká vedoucí projektu a kurátorka výstavy RNDr. Zuzana Vařilová, Ph.D.

MY LOMY nabízí nejen fotografie, plány a mapy lokalit, ale i geologické vzorky, nářadí kameníků a ukázky historických dokumentů, které dokumentují těžbu v této oblasti. K vidění je i ukázka interaktivní mapové databáze, která je hlavním výstupem projektu.

„Staré těžební a zdrojové areály totiž poskytují informace nejen o dobývaných horninách a nerostech, ale obsahují také cenné historické informace. Studium způsobů získávání a zpracovávání surovin umožňuje rozkrývat a interpretovat tendence vývoje společnosti, a tím poskytuje i možnost reflexe našeho stávajícího jednání a konání. Proto považuji za důležitou spolupráci přírodních a společenských věd. A zejména v oblasti životního prostředí, které je konec konců vždy výsledkem spolupůsobení přírodních a společenských faktorů, “ říká spoluřešitel projektu PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D., z katedry historie Filozofické fakulty UJEP.

Kromě samotné výstavy, která mapuje historii a pozůstatky dobývání stavebního kamene v krajině Labských pískovců, se návštěvníci mohou těšit i na cyklus odborných přednášek, které se zaměří na různé aspekty tohoto fascinujícího výzkumu.

V rámci výstavy se uskuteční cyklus tří odborných přednášek řešitelů projektu (3. 12. 2024, 14. 1. 2025 a 12. 2. 2025, vždy od 16:00 h v budově CPTO), které se zaměří na metody průzkumu opuštěných lomů, archivní výzkum těžby nerostných surovin a provenienční analýzu pískovcového stavebního kamene, a nabídnou tak hlubší vhled do problematiky těžby v Labských pískovcích. Přednášky přiblíží problematiku nejen studentům, ale jsou otevřeny i odborné a široké veřejnosti.

„Naše fakulta se dlouhodobě zaměřuje na přibližování vědeckých oborů široké veřejnosti, a proto nás velmi těší, že můžeme hostit výstavu MY LOMY. Tento projekt nejen propojuje vědecké a historické poznatky, ale také podněcuje zájem o jedinečná kulturní a přírodní místa v našem kraji. Věříme, že si tato výstava najde své příznivce, a jsme rádi, že bude doplněna i o odborné přednášky, které nabídnou podrobnější pohled na toto téma,“ říká proděkanka pro vnější a zahraniční vztahy Přírodovědecké fakulty UJEP RNDr. Regina Herma, Ph.D.

Expozici MY LOMY v prostorách CPTO, stejně jako v Muzeu města Ústí nad Labem, koncipoval MgA. Jan C. Löbl, Ph.D., vedoucí ateliéru Oděvního a textilního designu z Fakulty umění a designu UJEP. Výstavu můžete na CPTO navštívit od 19. listopadu 2024 až do 19. února 2025 od pondělí do soboty mezi 8:00–18:00 h, kromě období vánočních svátků od 22. prosince 2024 do 1. ledna 2025, kdy bude budova uzavřena.