Výsledky soutěže O nejzajímavější desku a završení projektu Německé gramodesky z české továrny

Výsledky soutěže „O nejzajímavější gramofonovou desku“ v rámci projektu „Německé gramodesky z české továrny / Deutsche Grammophonplatten aus tschechischer Fabrik“ (EEL-0258-CZ-21-04-2024), financovaného z Fondu malých projektů v programu Interreg Česko-Sasko 2021–2027, byly vyhlášeny na druhém společném workshopu německých a českých středoškolských studentů v prostorách Muzea města Ústí nad Labem v pátek 29. listopadu 2024 od 9:00.

Do soutěže bylo zasláno celkem 22 příspěvků, které obsahovaly 95 obrázků zajímavých gramofonových desek. Každý účastník měl za úkol vyfotit vybranou desku a obal a přidat zmínku @vinyl_s_c na Instagramu. Pokud nebylo možné označit Instagram, příspěvky byly zaslány jako DM.

Byly oceněny desky:

  1. Erna Denera, Euch lüften, die mein Klagen, Lohengrin, Pathé 15624, Berlín 1910.
  2. Gramofonová deska Gefiederte Meistersänger. Neue Folge, příloha ke knize Oskara Heinrotha, Hugo Bermühler Verlag, Berlín 1938.
  3. Daniele Amfitheatrof, Panorama Américain par le Grand Orchestre de l´Assotiation des Concerts Pasdeloup, Pathé PDT 40, Paříž 1937.

Výherci Ing. Pavel Kovář (1. a 2. místo) a RNDr. Vladimír Urbánek (3. místo) obdrželi hodnotné ceny v podobě knih a upomínkových předmětů.

Na workshopu dále zazněla přednáška Mgr. Petra Karlíčka, Ph.D. (Archiv města Ústí nad Labem) s názvem Dějiny bývalé gramofonové továrny v Ústí nad Labem a dále bylo zařazeno vystoupení MgA. Poliny Khatsenka o vizuální komunikaci a zvukových kolážích, přičemž byly tematizovány možnosti využití starých nahrávek pro moderní performance. V rámci prohlídky centra Ústí nad Labem byly studující doc. PhDr. Kristinou Kaiserovou, CSc. seznámeni s významem města pro společné česko-německé dějiny. Akci moderovali vedoucí projektu Prof. PhDr. František Stellner, Ph.D. (KHI FF UJEP) a doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc. (Ústav slovansko-germánských studií FF UJEP). Akci tlumočila PhDr. Šárka Stellner (Goethe-Institut Prag). Na uspořádání akce se podíleli též Mgr. Jana Burdová, František Zwettler a pracovníci Muzea města Ústí nad Labem, Gymnázia Teplice a Friedrich-Schiller-Gymnasium Pirna.

Workshopem byl projekt realizovaný a řízený FF UJEP završen.