Výsledky soutěže O nejzajímavější desku a završení projektu Německé gramodesky z české továrny
Výsledky soutěže „O nejzajímavější gramofonovou desku“ v rámci projektu „Německé gramodesky z české továrny / Deutsche Grammophonplatten aus tschechischer Fabrik“ (EEL-0258-CZ-21-04-2024), financovaného z Fondu malých projektů v programu Interreg Česko-Sasko 2021–2027, byly vyhlášeny na druhém společném workshopu německých a českých středoškolských studentů v prostorách Muzea města Ústí nad Labem v pátek 29. listopadu 2024 od 9:00.
Do soutěže bylo zasláno celkem 22 příspěvků, které obsahovaly 95 obrázků zajímavých gramofonových desek. Každý účastník měl za úkol vyfotit vybranou desku a obal a přidat zmínku @vinyl_s_c na Instagramu. Pokud nebylo možné označit Instagram, příspěvky byly zaslány jako DM.
Byly oceněny desky:
- Erna Denera, Euch lüften, die mein Klagen, Lohengrin, Pathé 15624, Berlín 1910.
- Gramofonová deska Gefiederte Meistersänger. Neue Folge, příloha ke knize Oskara Heinrotha, Hugo Bermühler Verlag, Berlín 1938.
- Daniele Amfitheatrof, Panorama Américain par le Grand Orchestre de l´Assotiation des Concerts Pasdeloup, Pathé PDT 40, Paříž 1937.
Výherci Ing. Pavel Kovář (1. a 2. místo) a RNDr. Vladimír Urbánek (3. místo) obdrželi hodnotné ceny v podobě knih a upomínkových předmětů.
Na workshopu dále zazněla přednáška Mgr. Petra Karlíčka, Ph.D. (Archiv města Ústí nad Labem) s názvem Dějiny bývalé gramofonové továrny v Ústí nad Labem a dále bylo zařazeno vystoupení MgA. Poliny Khatsenka o vizuální komunikaci a zvukových kolážích, přičemž byly tematizovány možnosti využití starých nahrávek pro moderní performance. V rámci prohlídky centra Ústí nad Labem byly studující doc. PhDr. Kristinou Kaiserovou, CSc. seznámeni s významem města pro společné česko-německé dějiny. Akci moderovali vedoucí projektu Prof. PhDr. František Stellner, Ph.D. (KHI FF UJEP) a doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc. (Ústav slovansko-germánských studií FF UJEP). Akci tlumočila PhDr. Šárka Stellner (Goethe-Institut Prag). Na uspořádání akce se podíleli též Mgr. Jana Burdová, František Zwettler a pracovníci Muzea města Ústí nad Labem, Gymnázia Teplice a Friedrich-Schiller-Gymnasium Pirna.
Workshopem byl projekt realizovaný a řízený FF UJEP završen.