Vyšla nová kniha věnující se recepci díla Franze Kafky

Vyšla nová publikace věnující se recepci díla Franze Kafky. Antologii Čtení o Franzi Kafkovi. Trajektorie rozumění (1913-1968) vydal Institut pro studium literatury. Je uvedena předmluvou Veroniky Jičínské z katedry germanistiky, hodnotící reakce na Kafkovo dílo od prvního knižního vydání jeho povídek (soubor Betrachtung, česky jako Rozjímání) v r. 1913 až po recepční vlny v 60. letech 20. století. Svazek je doplněn medailonky autorů a obsáhlou, aktuální bibliografií díla Franze Kafky zahrnující samostatná vydání, souborná vydání, výbory, korespondence, deníky Franze Kafky a dále výběrem ze sekundární literatury k jeho životu a dílu. 

Chtěli jsme zpřístupnit i reflexe nepříliš známé nebo takové, které nebývají zohledňovány, případně jsou obtížně přístupné; s tím souvisí i fakt, že podstatnou částí antologie tvoří překlady textů, jež dosud byly k dispozici jen v německo- či anglickojazyčných originálech. Formát řady nepřeje rozsáhlým ukázkám; i drobnější texty nicméně mohou být reprezentativní, reflektovat výraznou cézuru, zlom či nové směřování v recepční historii,“ komentuje dr. Veronika Jičínská, která je spolu s dr. Michalem Toporem koeditorkou publikace, a k významu knihy dodává: „Pozoruhodným faktem je přitom intertextuální dimenze kafkovských reflexí: např. v pohybu mezi nekrology a komentáři k brzy poté vydanému Procesu, v odkazech k Brodově nebo Eisnerově interpretaci a polemikách s ní nebo v cirkulaci tezí formulovaných v rámci první liblické konference.

Antologie tedy poslouží jako pomůcka pro každého, kdo se bude zabývat ohlasy na Kafkovo dílo a recepční historií v českých zemích a Československu. Zohledněny jsou i texty exilových autorů či autorů a autorek spjatých v nějaké fázi svého života s českým kulturním prostorem.