Vyhlášení soutěže: hledáme nejzajímavější gramofonovou desku!
Hledáme nejzajímavější gramofonové desky všech dob. Kde? Na bleších trzích, půdách, v garážích nebo antikvariátech. Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem spolu se svými projektovými partnery vyhlašuje soutěž. Trvá do 20. listopadu 2024.
- Ústecký deník: UJEP hledá nejzajímavější gramofonové desky všech dob. Nemáte nějakou doma?, 28. 10. 2024.
Dle zadání soutěže je pátrání po nejzajímavější desce z jakékoliv doby zakončeno žádostí o vyfocení desky, včetně obalu, a zaslání fotografie zprávou nebo sdílením na Instagramu se zmínkou profilu @vinyl_s_c.
„Kromě osvěty technologické a hospodářské problematiky výroby desek chceme studenty seznámit také s formami obsahu a zaměřením zvukového záznamu, včetně různých projevů česko-německé hospodářské a kulturní spolupráce. Abychom zvolené téma co nejvíce zpopularizovali, rozhodli jsme se vyhlásit soutěž,“ uvádí doc. PhDr. Kristina Kaiserová, CSc., z Ústavu slovansko-germánských studií FF UJEP.
Tři vítězné návrhy vybere komise českých a německých odborníků. Oficiální vyhlášení vítězů proběhne na společném workshopu německých a českých středoškolských studentů dne 29. listopadu 2024 v 9:00 h Císařském sálu Muzea města Ústí nad Labem. Završí tak podzimní program věnovaný vinylovým nosičům.
„Historie gramofonových desek je úžasná! Vždyť zvukový záznam byl v počátcích považován spíše za pouťovou atrakci, takže se na válečcích a deskách neobjevují hlasy významných osobností. Ke změně postoje veřejnosti přispěl především italský tenor Enrico Caruso. Několik stovek jeho nahrávek z let 1902–1920 se díky milionovým nákladům rozšířilo po celém světě,“ sděluje prof. PhDr. František Stellner, Ph.D., z katedry historie FF UJEP.
Na gramofonových deskách se začaly zprvu objevovat záznamy projevů různých osobností, například projevy rakouského císaře Františka Josefa I. a německého císaře Viléma II. V meziválečné době se stále více objevovaly také nahrávky s reklamou a podobně (reklamy na rádia Telefunken).
Německé gramodesky z české továrny
Soutěž je součástí projektu „Německé gramodesky z české továrny / Deutsche Grammophonplatten aus tschechischer Fabrik“ (EEL-0258-CZ-21-04-2024) podpořeného Fondem malých projektů v programu Interreg Česko-Sasko 2021–2027. Vedou ho prof. PhDr. František Stellner, Ph.D., společně s doc. PhDr. Kristinou Kaiserovou, CSc., z Filozofické fakulty UJEP. Podílí se na něm taktéž Gymnázium Teplice, Friedrich-Schiller-Gymnasium Pirna, Archiv města Ústí nad Labem a Muzeum města Ústí nad Labem. Spolupráci přislíbila i redakce časopisu Dějiny a současnost.
Již 25. 10. 2024 proběhne první společný workshop německých a českých středoškolských studentů v Císařském sálu Muzea města Ústí nad Labem s přednáškou sběratele desek a autora publikací o gramodeskách, saského odborníka Bernda Meyera Rähnitze a také s fonotékou (komentovanými ukázkami z gramodesek) PhDr. Vladimíra Kaisera, zakladatele sbírky gramodesek v Archivu města Ústí nad Labem.
Dne 13. 11. 2024 se potom uskuteční panelová diskuze německých a českých odborníků a studujících UJEP na téma Německé gramodesky z české továrny.
Koncem listopadu, 29. 11. 2024, se bude konat druhý společný workshop s prezentací komiksu Kseniie Melnikové – Dějiny bývalé gramofonové továrny v Ústí nad Labem – a vizuální komunikací prostřednictvím zvukové koláže MgA. Poliny Khatsenka. „Na tomto setkání bude také vyhodnocena soutěže O nejzajímavější gramofonovou desku a předány ceny, které jsou v tuto chvíli ještě tajemstvím,“ uzavírá doc. Kaiserová.