Jaroslav Rokoský ve své tří svazkové publikaci nabízí svědectví o šestici politických vězňů, kteří se v lednu 1952 pokusili uprchnout z jedné z nejstřeženějších věznic komunistického Československa, jakým věznice v Leopoldově byla. Pevnost, která kdysi sloužila proti útoku Turkům, dostala v padesátých letech nechvalný název „Alcatraz východu“.
První část trilogie popisuje jak se skupina pěti Čechů a jeden americký Slovák do Leopoldova dostali. Líčí jejich chování a odvahu během nacistické okupace a poté jejich skutečný či domnělý protikomunistický odboj. Druhá část se věnuje jejich útěku, který byl v podmínkách stalinistického Československa zvláště odvážný a obdivuhodný. Třetí svazek čtenáři dodá celkový obraz o poměrech jedné z nejkrutějších a nejobávanějších věznic padesátých let v Československu.
Se znalostí všech pramenů a svědectví líčí Jaroslav Rokoský nejen osudy šesti hlavních aktérů, ale také mentalitu tehdejší společnosti. Jedná se tak o mimořádnou sondu do společnosti v padesátých letech 20. století.
Autor knihy se velice zasadil o to, aby se nejednalo pouze o vědeckou publikaci, ale aby kniha byla dostupná a srozumitelná široké veřejnosti.
Kniha je v kategorii „Litera za naučnou literaturu“ nominována spolu s titulem „Civilisovaná žena“ od Martiny Pachmanové a knihou Jana Žďárka „Ohroženi hmyzem?“.
Přímý přenos z vyhlášení cen Magnesia Litera můžete sledovat 10. 4. 2022 na ČT Art.
Stručné představení knihy můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=FiqqXL4JPx8