Účastníci mezinárodního workshopu diskutovali nad tématem nucených prací

Dne 5. října se v prostorách Filozofické fakulty UJEP uskutečnil mezinárodní workshop „Stätten der NS-Zwangsarbeit in Nordböhmen und Sachsen“, na jehož uskutečnění se kromě naší fakulty podílel rovněž Archeologický ústav AV ČR, Landesamt für Archäologie a Landesamt für Denkmalpflege v Drážďanech.

Téma nucené práce představuje ne zcela neznámý fenomén, který je spojen především s totalitními režimy 20. století. Vedle historiků mu ale začínají věnovat pozornost rovněž archeologové a pracovníci památkové péče. Jde zároveň o téma, které propojuje české se saskými (ale také obecně německými) dějinami a jež je navázáno na snahu nacistického a komunistického režimu využívat perzekvované části populace k nedobrovolné pracovní činnosti. Ta mohla mít různé pozadí od využívání přímo internovaných osob (ať již formálně odsouzených, nebo zadržovaných nelegálně) přes válečné zajatce až k nucenému pracovnímu nasazení (a tudíž s něco volnějším režimem).
Zasedání zahájili představitelé spolupořádajících institucí doc. Václav Drška (FF UJEP), dr. Jan Mařík (ARUP) a dr. Smolnik (LfA Dresden). Poté dostali slovo jednotliví referující. Společná jim byla snaha poukázat na některé sdílené aspekty výzkumu a prezentace tohoto kulturního dědictví v obou zemích, jako jsou: značný potenciál archeologického poznávání určených lokalit, náchylnost k destrukci někdejších pracovních táborů s absencí památkové ochrany a důležitost evidence, a především propagace takových objektů na veřejnosti. Hlavním výsledkem tohoto pracovního setkání, které mělo pomoci k "zasíťování" zúčastněných institucí a budoucí spolupráci, je konstatování výrazného odborného významu, ale také jeho společenské rezonance tohoto tématu. Ostatně řada pracovních táborů vykazuje značnou kontinuitu využívání oběma zmíněnými režimy, které tak v aplikování těchto praktik na sebe navazovaly nejen ideově, ale nezřídka i prostorově. Druhá část setkání měla podobu exkurze a směřovala do podzemního továrenského objektu Pernštejn u České Kamenice.

Poděkování náleží nejen všem zúčastněným, ale také organizátorům – v první řadě dr. Janu Hasilovi (ARUP).