Studující katedry germanistiky se zúčastnili workshopu ve Vídni
Ve dnech 16.–18. 3. 2025 se v rámci Rozšiřujícího semináře 2 konal ve Vídni workshop na téma „Vídeňská moderna na přelomu 19. a 20. století“ spojený s poznáváním rakouské kultury, literatury a výtvarného umění.
Přímo na místě studující diskutovali o vídeňské kavárenské kultuře, její tradici a významu pro literaturu kolem r. 1900. Společně pak navštívili některé kavárny a dále je zajímal i kulturní fenomén Ringstraße, nová témata a formy literatury a koncept moderního člověka, jak ho chápal Sigmund Freud ve svých spisech o psychoanalýze.
Do secese a rakouského expresionismu je zasvětila průvodkyně Leopoldovým muzeem. Společně také četli povídku Fräulein Elseod Arthura Schnitzlera, v níž je poprvé použita technika vnitřního monologu.
Účastníci workshopu tak získali nejen vhled do této literární epochy. Workshop byl dále příležitostí, jak opět prohloubit jazykové dovednosti i znalosti z oblasti kultury, což se u všech zúčastněných setkalo s pozitivními ohlasy.
„Skutečnost, že vídeňskou modernu mohu učit přímo na místě, považuji za privilegium. Je opravdu velký rozdíl vyprávět o fenoménu vídeňské kavárny a Ringstraße v takové kavárně s kávou a jablečným štrúdlem před sebou než v přednáškové místnosti. Stejně tak je zážitkem vidět úžasné Klimtovy a Schieleho malby v originále. Porozumění literárním textům pak dostává novou dimenzi,“dodává k průběhu workshopu dr. Veronika Jičínská z katedry germanistiky.