Studentský workshop s rakouským autorem Michaelem Stavaričem

Ve dnech 28.–29. 11. 2024 byl hostem katedry germanistiky Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem rakouský spisovatel českého původu Michael Stavarič, který se na půdu univerzity vrátil po deseti letech, kdy zde zahajoval svým čtením slavnostní otevření Rakouské knihovny. Do Ústí nad Labem přijížděl s příslibem, že společně strávený čas nebude nuda, což se mu podařilo splnit na výbornou!

Během dvou dnů, které připravila ústecká univerzita za podpory Česko-německého fondu budoucnosti a Rakouského kulturního fóra v Praze, se studující setkali s autorem nejen na autorském čtení, určeném pro širokou veřejnost, ale také na společném studentském workshopu, zabývajícím se literárním dílem autora z pohledu překračování hranic a multiperpektivity. Při česko-německém autorském čtení 28. listopadu 2024 v Café Max představil Michael Stavarič ústeckému publiku svou poslední básnickou sbírku Die Suche nach dem Ende der Dunkelheit a také nejnovější román Das Phantom (2023).

„Celá akce měla velmi příjemnou neformální atmosféru a jsem moc ráda, že jsme studujícím i dalším zájemcům z řad veřejnosti mohli tvorbu Michaela Stavariče přiblížit paralelně v obou jazycích,“ přibližuje Julie Adam M.A., doktorandka katedry germanistiky a spoluorganizátorka akce, která zároveň autorské čtení moderovala.

Na autorské čtení navázal 29. listopadu celodenní studentský workshop v prostorách FF UJEP, kterého se zúčastnili také studující z univerzity v severoněmeckých Brémách a z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Vzájemná diskuze přinesla řadu podnětů a nabídla zajímavý vhled zejména do autorovy práce s jazykem.

Bylo zajímavé sledovat, jak Michael Stavarič využívá ve svém díle vícejazyčnost, jak kreativně pracuje s jazykem a vytváří i novotvary,“ podělila se o své dojmy jedna ze studentek. Zatímco se ústečtí a němečtí studující zaměřili hlavně na autorovy romány a poezii, studující z Brna poukázali na didaktický potenciál autorovy tvorby pro děti.

„Bylo fascinující nořit se postupně do autorova díla a ve společné diskuzi rozkrývat, jak ho jeho mateřský český jazyk ovlivnil při psaní v německém jazyce, což se promítá jak do různorodosti a originality jeho jazykového stylu, tak i do rozmanitosti literárních žánrů, které ve své tvorbě využívá,“ dodává prof. Renata Cornejo, Ph.D. z katedry germanistiky FF UJEP.

Jsme moc rádi, že se celá akce dle řady pozitivních ohlasů a nově navázaných kontaktů vydařila. A protože z dvoudenního setkání vznikl i zajímavý doprovodný materiál – vedle fotografií také neméně zajímavý podcast a beseda s autorem – můžete se za uplynulými dny ohlédnout spolu s námi.

Odkazy na další materiály