Studenti KPOL připravili vzdělávací workshopy o dezinformacích pro dvě ústecké základní školy
Další ze vzdělávacích workshopů katedry politologie FF UJEP se uskutečnily na základních školách Mírová a Palachova v Ústí nad Labem. Studenti pilotně ověřovali nové výukové techniky, jak efektivně a interaktivně předávat žákům informace o rizicích dezinformací.
Pro studenta magisterského studie politologie Jiřího Čečrleho mají tyto vzdělávací akce velký smysl. Podobně to bylo také ve čtvrtek 27. března 2025, kdy studenti zavítali hned do dvou škol a realizovali zde dva dvouhodinové výukové bloky. Na ZŠ Mírová přitom dopoledne workshop připravili pro žáky 6. třídy.
„Dnešní výjezd byl oproti ostatním výjezdům jiný v tom, že jsme se v případě ZŠ Mírová v Ústí nad Labem tentokrát nesetkali s žáky 8. či 9. tříd, ale s žáky 6. třídy. O to větší překvapení pro nás byl proaktivní přístup žáků, který je srovnatelný s přístupem jejich starších spolužáků“, popsal dojmy z návštěvy Čečrle.
Podobně pozitivně překvapen byl student také z toho, jak žáci chápali základní pojmy vzdělávacího modulu, tedy dezinformace, algoritmy, konspirační teorie či deepfake. „Vyzkoušeli jsme si, že při mírné úpravě pojmů a obsahu je metodika a současná podoba workshopu přenositelná mezi jednotlivými ročníky druhého stupně základních škol“, uvedl Čečrle.
Odpoledne následoval ještě dvouhodinový blok pro žáky 9.B základní školy Palachova. Krom Jiřího Čečrleho tyto workshopy realizovali ještě Dagmar Zorková a Jakub Strnad.
Workshopy se uskutečnily v rámci projektu RUR, financovaného z OP Spravedlivá transformace. Katedra politologie tím chce přispět k posilování občanského a demokratického vzdělávání v Ústeckém kraji. Posilování demokratických kompetencí a aktivní spolupráce se školami je pro katedru politologie jednou z hlavních cest k naplnění tzv. třetí role univerzit.