Tématem jeho prezentace a následné diskuze byla integrace Ukrajinců do české společnosti od vypuknutí ruské agrese. „Naše výzkumy ukazují, že ve vzdělávání dětí uprchlíků byl dosud problém s jejich účastí v mateřských a středních školách, intenzitou výuky češtiny a zapojením do volnočasových aktivit. V oblasti bydlení sehrály zásadní roli byty poskytnuté českými domácnostmi, jejichž podpora musí vydržet,“ vysvětluje výsledky svých výzkumů Prokop, který je též členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). „Pokud se zaměříme na pracovní aktivity Ukrajinců v ČR, tak sledujeme, že většina uprchlíků pracuje pod svojí kvalifikací, což prodlužuje jejich závislost na podpoře. Uprchlíci mají také často problémy s duševním zdravím," dále popisuje.
„Jsme moc rádi, že se naši studenti mohli seznámit s tím, jaké problémy existují s integrací Ukrajinců do naší společnosti. Právě výzkumy Daniela Prokopa ukazují, že například řada z nich má v Česku problém se dostat k lékaři, panuje mezi nimi nízká informovanost, jak funguje naše společnost, a potýkají se s jazykovou bariérou,“komentuje akci Lukáš Novotný, člen katedry politologie FF UJEP.
„Tato přednáška a diskuze se konalií v rámci našich vzdělávacích aktivit, které pořádáme ve společném projektu s Technickou univerzitou v Chemnitz. Pozvání přijala také socioložka Tetyana Panchenková, která pracuje na prestižním Leibnitzově institutu v Mnichově. Seznámila nás s problémy v integraci Ukrajinců v Německu,“dodává Pavel Maškarinec, vedoucí katedry politologie a proděkan pro vědu a doktorské studium FF UJEP.
Přednáška proběhla v rámci projektu „Demokracie nad propastí? Dezinformace versus mediální gramotnost", který je financován z programu EU Interreg VA Česká republika a Svobodný stát Sasko. Partnery projektu jsou krom obou univerzit také Euroregion Krušnohoří se sídlem v Mostě a Kompetenční centrum Aue v Sasku.