Na fakultu si našli cestu středoevropští specialisté na mladší dobu bronzovou a dobu halštatskou
Během začátku měsíce října se na naší fakultě konala konference Doba popelnicových polí a doba halštatská v Čechách, na Moravě a na Slovensku. Tento konferenční formát se opakuje každé dva roky a v pořadatelství se střídají tři výše uvedené země. Konference je místem setkání špičkových badatelů z badatelských institucí, vysokých škol nebo muzeí nejen z Čech, Moravy či Slovenska. Naopak, na konferenci nalézají cestu i specialisté z okolních zemí, což se potvrdilo i letos, kdy konferenci navštívili také badatelé z Polska, Německa a Rakouska.
Celkem padesát účastníků představilo během tří konferenčních dnů tři desítky referátů na nejrůznější relevantní středoevropská témata. Poslední den konference byl věnován exkurzi. Kroky účastníků zamířily nejprve na proslulý Hrádek a Tříkřížový vrch – soustavu hradišť z několika prehistorických období a raného středověku. Exkurze dále pokračovala kolem významného pohřebiště mladobronzové lužické kultury v Chodounech na Roudnicku, které patří k nejvýznamnějším archeologickým památkám svého druhu. V Roudnici nad Labem se exkurze zaměřila na expozici zdejšího Podřipského muzea a na roudnický románský hrad, náležící k nejvýznamnějším románským architektonickým památkám na našem území. Posledním místem exkurze pak byla proslulá polykulturní lokalita na poli u kostela sv. Matouše ve Ctiněvsi pod Řípem, představující jednu z nejvýznamnějších archeologických památek Podřipska a také místo, kde se skrze aktivity kněze Václava Krolmuse v polovině 19. století zrodila česká archeologie.
Organizátoři konference (FF UJEP, Muzeum města Ústí nad Labem a Podřipské muzeum v Roudnici nad Labem) jsou velmi potěšení, že mohli touto formou reprezentovat naši fakultu, jež se svého úkolu zhostila vynikajícím způsobem. Potvrzením této skutečností jsou e-maily řady účastníků, kteří po návratu domů vyjadřovali své poděkování za „perfektně zorganizovanou konferenci“.
Martin Trefný