Krajského kola dějepisné olympiády se letos účastnilo celkem 14 gymnázií z Ústeckého kraje. Letošním tématem byla „Evropa v letech 1945-1975“. Na účastníky čekalo několik okruhů, které prověřily jejich orientaci v politice, kultuře, vědě a technice, sportu a mezinárodních vztazích po druhé světové válce. Žáci tak měli například rozpoznat podobiznu Konráda Adenauera, Brigitte Bardot, Jurije Gagarina, Johna Lennona či Eddie Merckxe; nebo zodpovědět, co označoval název Check Point Charlie.
„Přestože se tzv. chebská dějepisná soutěž (hlavním organizátorem je od začátku Miroslav Stulák z Gymnázia Cheb) potýká s typickým problémem podobných akcí, tedy s množstvím informací, encyklopedičností, znalostním učením a zkouší v prvé řadě kapacitu paměti, je příležitostí pro příjemné a často i přátelské setkávání žáků a jejich vyučujících, fanynek a fanoušků poznávání minulosti,“komentuje jeden z hlavních organizátorů krajského kola a didaktik dějepisu na FF UJEP, Josef Märc.
Zatímco žáci vypracovávali zadání, jejich vyučující si mohli vyslechnout přednášku Josefa Märce o současném stavu vysokoškolské přípravy budoucích učitelů a možnostech kooperace středních škol a především vyučujících dějepisu s FF UJEP. Po přednášce došlo ke společnému vyhodnocení a následnému vyhlášení výsledků. Na prvních třech místech se umístila družstva z gymnázií v Chomutově, Litoměřicích a Žatci. Po vyhlášení výsledků se všechna družstva spolu se svým doprovodem přesunula do ústeckého muzea, kde na ně čekala komentovaná prohlídka výstavy „Naši Němci“ a po výstavě společný oběd v restauraci Na Rychtě. Za fundované představení expozice Naši Němci a věcné dary pro účastníky děkujeme pracovníkům Muzea města Ústí nad Labem.
Gratulujeme všem vítězům a přejeme jim mnoho úspěchů v dalším kole. Děkujeme také všem zúčastněným a partnerům akce, jimiž byli Muzeum města Ústí nad Labem a nakladatelství Albatros Media Praha.