Krušné hory byly představeny jako kraj, jehož sláva i prokletí souvisí od středověku s nerostným bohatstvím, jehož těžba přivedla do této oblasti tisíce lidí, kteří zde založili hustou síť horních městeček již na přelomu 15. a 16. století. Díky dochovaným památkám na raně novověké dolování i unikátnímu urbanismu zdejších sídel byla montánní krajina Krušnohoří a vybrané konkrétní lokality (Jáchymov, Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Krupka, Mědník a Rudá věž smrti) zapsány v roce 2019 na seznam UNESCO. Zájem o dějiny Krušnohoří a jejich kulturní dědictví patří k dlouhodobým výzkumným tématům katedry historie, která se podílela na přípravě úspěšné výstavy o středověkém umění v Krušnohoří (Národní galerie 2015/2016). Prof. Hrubá realizovala i několik projektů zaměřených na toto téma ve spolupráci s TU Bergakademie Freiberg, která se podílela na přípravě nominace na seznam památek UNESCO na saské straně Krušných hor. Přes bohaté dějiny a množství kulturních a přírodních památek jsou však dnes Krušné hory oblastí, která má četné problémy a nežije se tu lehko. Aktuální problematiku související se současným rozvojem tohoto regionu i možnostmi v rámci česko-saské spolupráce řeší intenzivně katedra politologie, kde se tomuto tématu věnuje právě doc. Novotný.
Na záznam tohoto pořadu se můžete podívat v internetovém archivu na adrese: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10150778447-historie-cs/.
Historie.cs tentokrát o Krušných horách a s naší fakultou
V sobotu 7. října Česká televize odvysílala další díl známého cyklu Historie.cs, jehož tématem byly tentokrát Krušné hory, plné lidí i bez lidí? Na natáčení dílu se jako hosté podíleli též prof. Michaela Hrubá a prof. Jan Royt z katedry historie a doc. Lukáš Novotný z katedry politologie FF UJEP.