Hodnotící komisi zaujal text z disertační práce Vlasty Kordové, v němž představuje současný stav výzkumu partyzánské rezistence a jejího potírání v týlu východní fronty.
„V žádosti jsem vysvětlila, že je třeba Protektorát Čechy a Morava zasadit do širších historických souvislostí a geografických celků, neboť předpokládám, že právě tento směr může přinést nové perspektivy, témata, debaty a otázky, které stávající bádání válečných dějin potřebuje“ doplňuje Vlasta Kordová.
Prvotním impulsem, proč se Vlasta Kordová rozhodla stipendium podat pro ni byla formulace, která charakterizuje hlavní předsevzetí Husovy nadace:
„Vzdělávací nadace Jana Husa považuje v současnosti za jeden ze svých nejdůležitějších úkolů podpořit především svobodné a nerušené bádání začínajících vysokoškolských učitelů a akademických pracovníků, jež není podle jejího přesvědčení samozřejmé a obecně podporované.“
Jak sama uvádí: „Aby totiž v dnešní době začínající učitelé a akademičtí pracovníci mohli nerušeně a svobodně bádat, musí jim to mimo vše ostatní dovolovat také jejich finanční situace. Důležité pro mne bylo, že v době podání stipendia jsem přesně věděla, na co jej použiji a proč tyto volné finance nutně potřebuji pro zlepšení kvality své závěrečné disertační práce i dalších vědeckých výstupů, které ji budou doprovázet. Všechny kroky žádosti pro podání stipendia Husovy nadace jsou navíc srozumitelně formulované, takže se člověk nepročítá desítkami stránek, z nichž komplikovaně musí vyvozovat, co všechno vlastně podání tohoto stipendia zahrnuje, což je obrovskou výhodou i motivací pokusit se o stipendium požádat – nebývá to totiž zvykem.“
Všem, kteří uvažují o podání jakéhokoliv stipendia doporučuje, aby v prvé řadě měli pečlivě zváženo, proč právě oni a jejich výzkum potřebují finanční podporu. Dále připomíná, že je důležité nevkládat až přílišné naděje, že stipendium vyjde. Upozorňuje, že je při podávání projektu, grantu či stipendia dobré, dívat se z perspektivy hodnotící komise. Nečekat, že žádost vždy vyjde a pokoušet se zvyšovat šance hledáním dalších možností a příležitostí. Nad neúspěchem se vždy zamýšlet a hledat jeho příčiny.
„A když to nevyjde – nemít zlost, ale zamyslet se, proč mi to či ono stipendium uděleno nebylo, a co mohu udělat, aby to příště vyšlo. Mám dostatek vědeckých výstupů, vypadal můj projekt a jeho financování realisticky, jací uchazeči byli úspěšní a proč?“ komentuje Vlasta Kordová.
Její první plánovanou badatelskou cestou hrazenou ze stipendia je Bundesarchiv v Berlíně.
Závěrem shrnuje: „je třeba hledat, zkoušet, žádat a být smířen s případným neúspěchem. Neúspěch je součástí života a zejména je dobrým tréninkem ke zvýšení šancí v příští žádosti.“