- Článek, 4. 1. 2020, Kultura21.cz: Výstava Děti nepřítele? připomíná osudy dětí po odsunu Němců.
„Je velmi dobře, že projekt CHIBOW je završen nejen vědeckými výstupy, ale i výstavou, která ho představí veřejnosti. Velký mezinárodní projekt financovaný v programu Horizon 2020, do kterého bylo zapojeno 14 univerzit a institutů z celé Evropy, byl pro katedru historie naší fakulty velkou příležitostí k navázání mezinárodní spolupráce. Byli jsme velmi rádi, že jsme se mohli do projektu zapojit, ač se jednalo o obtížné téma, které musí zasáhnout každého,“ uvedla prof. Michaela Hrubá, děkanka FF UJEP.
Diskriminace nepatří jen do minulosti, ale je to stále přítomný problém. Naše výstava prezentuje osudy skupiny obyvatel, u níž se diskriminace stala pevnou součástí života – dětí narozených z česko-německých vztahů. Po staletí trvající poklidné soužití obou národností ukončily zločiny druhé světové války a poválečného období. Výstava otevírá zapomenutou kapitolu společných česko-německých poválečných dějin a zajímá se o příběhy těchto dětí.
Těžištěm česko-německého projektu „Děti nepřítele? – Kinder des Feindes?“ jsou zkušenosti česko-německých dětí v poválečném Československu, kdy docházelo k proměnám definice a obrazu nepřítele. Měly být tyto děti vnímány jako nepřátelé, nebo jako budoucnost českého národa? Výstava prezentuje každodenní život česko-německých dětí a staví jej do kontextu politických dějin. Ke slovu se dostávají pamětníci, aby vypověděli, jak se jako děti vypořádali s negativními zkušenostmi a jak se jejich původ projevil na jejich identitě.
Výstava ve své druhé části mapuje další společenské skupiny utiskované v socialistickém Československu, a to na příkladu pěti konkrétních životních příběhů. Tito lidé se od většinového obyvatelstva odlišovali barvou pleti, původem, náboženstvím nebo sexuální orientací. Byli stigmatizováni státem a diskriminováni společností. Výstavu zakončuje otázka: Poučili jsme se z minulosti?
„Prostřednictvím interaktivní instalace mají návštěvníci možnost spolupodílet se na obsahu výstavy a podělit se s ostatními o vlastní zkušenosti se znevýhodňováním lidí v dnešní společnosti. Grafická podoba výstavy zavede návštěvníky na železniční stanici. Ta symbolizuje zkušenosti, které provázejí životy pronásledovaných: čekání, nejistotu, dočasnost a neustálý přesun. Zároveň však kulisa nádraží poukazuje na deportace dětí (česko-)německého původu. Za pomoci početného obrazového materiálu, video a audio instalací před námi ožívají příběhy pamětníků,“ přibližuje výstavu Michal Korhel, doktorand Katedry historie FF UJEP, kurátor a autor výstavy.
Výstava finančně podpořena FF UJEP bude v Muzeu města Ústí nad Labem k vidění do 26. ledna 2020 a dále se přesune v únoru do Augsburgu v Německu.
Projekt „Children born of war – past, present and future“ je financovaný z programu Evropské unie Horizon 2020 pro výzkum a inovaci v rámci grantové dohody Marie Skłodowska-Curie a jedním z jeho cílů je zprostředkovávat výsledky výzkumu mimo akademické prostředí.
O projektu Horizon: http://ff.ujep.cz/ff/veda-vyzkum-projekty/horizon-2020
Více o projektu CHIBOW: https://www.chibow.org/