Členové sPOLku se ohlížejí za zimním semestrem
Semestr diskusí na Filozofické fakultě UJEP se odehrával od konce října až do první půlky prosince roku 2024 a kladl si jasný cíl – probudit fakultu z letargie a vytvořit prostor pro smysluplné debaty. Studentská iniciativa se zrodila zpod rukou členů místního sPOLku na schůzce s proděkankou pro vnější vztahy dr. Havlínovou jako odpověď na nesnesitelné ticho a stagnaci veřejného diskursu v akademickém prostředí. Odborné vedení diskusí bylo zajištěno zejména vedoucím katedry politologie Mgr. Petrem Bláhou, Ph.D. Přestože se z plánovaných sedmi diskusí podařilo uskutečnit čtyři, nelze výsledek hodnotit jinak, než jako dění pro fakultu přínosné. „Filda“ zažila nevídaný rozruch – pestrá škála témat přilákala studenty i akademiky a každý z hostů přinesl svůj unikátní vhled na téma, ve kterém se dlouhodobě profiluje. Ačkoli vše mohlo být ještě velkolepější, podařilo se položit základy nového formátu, který může do budoucna mít impakt masivnější, než byla strana KSČ na vrcholu své moci. I pokud jste všechny diskuse zakusili naživo nebo o nich slyšíte prvně, pojďte si je spolu s námi nyní zrekapitulovat:
Cyklus diskusí odstartoval ve velkém stylu diskusí "Řekni to rektorovi!". Na filozofickou fakultu zavítal rektor UJEP, což už samo o sobě vyvolalo zájem a zvědavost – nikdo nevěděl, co se bude dít a jak takový formát bez předchozí historie vůbec může fungovat. Diskuse se dotkla nejen denních bolestí a strastí studentů, ale i záležitostí, které jsou obecným trnem v patě bránícím v růstu univerzity. Nejvýše postavená osoba reprezentující naší univerzitu hravě svedla jakékoli formality, které by bránily otevřenosti diskuse, smést ze stolu – střetu názorů studenstva, akademiků a hosta tedy nechyběla ostrost při pokládání podnětných otázek, které se běžně akademickou půdou rozléhají potěšeji pouze za přítomnosti studentů. Rektor se nezdráhal odpovídat ani na kontroverzní témata a atmosféra byla nabitá energií. Ukázalo se, že studenti mají co říct a chtějí být slyšeni a že rektorování není jen pohodlná legrace, ale zodpovědná práce hodná obdivu.
Dalším bodem programu během semestru diskusí se stal střet perspektiv na kulturní rozdíly a soužití v české společnosti. Pod názvem „Interkulturní pohledy“ se skrývá mnoho dílčích témat, jež byla zodpovídána nejen naším prorektorem pro internacionalizaci doc. Pavlem Raškou, Ph.D., ale i přítomnost mezinárodních studentů z Taiwanu, Španělska, Uzbekistánu, Itálie i Německa se postarala o reálné pohledy jiných kultur. O živé momenty tak nebyla nouze, například když mezinárodní student vyprávěl o zažité vulgaritě ústeckých menšin. Důraz se však kladl i na „neházení všech do jednoho pytle“ a že potírat rasismus dnes a denně je, obzvláště v českými lidmi bagatelizované společnosti, žádoucí. O vedení diskuse v angličtině se ve výjimečném případě postarala viceprezidentka ústecké sekce NGO ESN, která zahraničním studentům v průběhu roku asistuje v angličtině. Exotický nádech dodalo i občerstvení z tradičních pokrmů zahraničních studentů.
Jedním z nejvíce očekáváných setkání byla diskuse o AI a jejím vlivu na akademické psaní. Téma vzbudilo největší zájem, přímo hurikán názorů a ukázalo, že technologie nejsou jen abstraktní problém budoucnosti, ale aktuální výzvám, které se týkají nás všech a dělat, že neexistují, není tou nejlepší cestou. Padaly chytré dotazy, ale i některé absurdity, což jen podtrhlo různorodost pohledů na danou problematiku. Mezi klíčové závěry, které podpořila i vysoce znalá hostka Mgr. Michaela Liegertová, Ph.D., patřilo uznání AI jako nástroje, který může psaní závěrečných prací transformovat, nikoli eliminovat. Prostor byl věnován i etickým otázkám a limitům této technologie.
Závěrečnou tečkou diskusního cyklu se potom stalo výrazněji politické téma, zda je naše země nastavená na ten správný politický systém. Hostem nebyl nikdo jiný než Mgr. Jakub Charvát, Ph.D. a spoludiskutér Mgr. Petr Bláha, Ph.D., kteří jako kolegové i přátelé zajistili příjemný dialog, ve kterém měli účastníci diskuse otevřený prostor reagovat a dokonce vyhrát i cenu za nejaktivnějšího diskutujícího. I přesto, že řada studentů se zde stala nečinnými přihlížejícími, diskuse většinu potěšila, možná i z důvodu odpadnutí jedné z povinných přednášek a připraveného občerstvení.
Bylo tedy poslání ~SS (Semestru diskusí) naplněno? Ne v maximálním potenciálu, ale fakulta zaznamenala nevídanou vlnu zájmu a znovu se ukázalo, že akademická obec má potřebu mluvit a diskutovat. Tento projekt není jen jednorázovým pokusem – stal se výzvou pro budoucnost, která si zaslouží pokračování a rozšíření. Otázkou nyní není, zda podobné diskuse mají smysl, ale jak a kým zajistit, aby se staly pevnou součástí univerzitního života. Děkujeme všem diskutujícím a pokud máte nápady na nová ožehavá témata, nebo se chcete stát součástí dalšího semestru diskusí, dejte nám vědět! Napište na e-mail sPOLku či instagram: spolek_ffujep.