Germanistiký dýchánek - Otfried Preussler 25.4.2013

Dne 25. dubna 2013 si ústečtí studující germanistiky připomněli v prostorách ústeckého muzea nedávné úmrtíslavného německo-českého autora knih pro děti a mládež Otfrieda Preusslera (20. října 1923 Liberec – 18. února 2013 Prien am Chiemsee) formou literárně zábavného vzpomínkového pásma „Škola čar a kouzel Otfrieda Preusslera“, které připravili pro ústeckou veřejnost pod vedením dr. Jana Kvapila studující magisterského oboru Německá filologie v česko-německém interkulturním kontextu.

Návštěvníci se v jednotlivých vstupech dozvěděli řadu více i méně známých informací o Preusslerově životě a mimo jiné i o rozdílném vnímání jeho tvorby u nás a v Německu. Zatímco v Česku je Preussler znám především jako autor předloh animovaných filmů „Malá čarodějnice“ a „Čarodějův učeň“, v Německu jsou to především pohádkové příběhy o loupežníkovi
Hotzenplotzovi, jehož jméno je odvozeno z německého názvu slezského městečka Osoblaha. Byly rovněž připomenuty Preusslerovy zásluhy v šíření věhlasu Ladova „Kocoura Mikeše“, který byl v Německu v jeho překladu i zfilmován jako loutkový film. Studujícím ústecké germanistiky se zdařilo vytvořit živou koláž informací, obrázků a literárních, filmových i hudebních ukázek, které jako další GERMANISTICKÝ DÝCHÁNEK (GERMANISTISCHES KRÄNZCHEN) zároveň úspěšně reprezentovaly katedru germanistiky na letošních univerzitních Dnech vědy a kultury. Jmenovité poděkování za přípravu programu patří těmto studentkám a studentům: Zbyněk Ďurovec, Michaela Kořánová, Marta Neoveská, Kateřina Papežová, Dagmar Sieberová, Natália Tyszová, Pavla Válková a Jan Zahrádka.