Zahájení výstavy Jsem tak trochu kouzelník... Světy vyprávění Otfrieda Preußlera

„Jsem tak trochu kouzelník…“, těmito slovy popsal Otfried Preußler (1923-2013) svou práci spisovatele. Byl kouzelníkem slov a jeho příběhy dodnes okouzluji děti i dospělé. Vodníček a Malá čarodějnice, Loupežník Hocenploc a Čarodějův učeň dodnes patří ke klasickým dílům německojazyčné literatury pro děti a mládež a jejich autor je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů tohoto žánru. Jeho dílo čítá více než 40 titulů, které byly přeloženy do 55 jazyků a získaly mnoho ocenění.

Témata a postavy svých příběhů čerpal Preußler ze své domoviny, kterou byly Jizerské hory v severních Čechách. Vyrůstal s pověstmi, pohádkami a fantastickými postavami tohoto kraje. Byly mu důvěrně známé z vyprávění babičky Dory a z lidových pověstí, které na svých vlastivědných výpravách sbíral jeho otec. Preußlerovy knihy jsou jistým způsobem holdem jeho české domovině.

U příležitosti 100. výročí autorova narození vznikla v roce 2023 v Sudetoněmeckém muzeu v Mnichově výstava Jsem tak trochu kouzelník... Světy vyprávění Otfrieda Preußlera, která bude do 5. 1. 2025 k vidění v Muzeu města Ústí nad Labem.