Forma studia: prezenční
Garant studijního programu: doc. PhDr. Václav Drška, Ph.D.

Charakteristika programu a profil absolventa: Druhý stupeň vysokoškolského studia studijního programu Historie má především za úkol připravit studenta pro erudované využívání a zpracování pramenného materiálu. Absolvent je vybaven spektrem dispozic a schopností k popisu a edici všech typů dochovaného materiálu a dalších památek s ohledem na dílčí zaměření, na něž se v rámci studia a kvalifikační práce orientoval. Od poznání dějinného vývoje a jeho principů je tak těžiště tohoto studijního cyklu přesunuto především k pomocným vědám historickým, historiografii a konrkétní zkušenosti studenta s uplatněním v historických a kulturních institucích.
Absolvent získá orientaci v dějinách českých zemí i v dějinách světa, schopnost vysvětlit problémy historického vývoje v kontextu současné historiografie. Dokáže problémy historického vývoje interpretovat a k nim zaujmout stanovisko podložené dobrou znalostí reálií historického vývoje. Prokazuje znalosti v oblasti vývoje české historiografie, dokáže vysvětlit její kontext s hlavními směry historiografie evropské (světové). Dokáže vybrat odovídající postup a metodu historické práce pro vlastní tvůrčí zpracování zvoleného tématu a přizpůsobit ho podmínkám pramenné základny a využít mezioborových vazeb. Využívá historicky a kulturně orientované instituce (archivy, muzea, instituce ochrany památek, galerie aj.), v jejichž struktuře se dobře orientuje. S ohledem na užší badatelské ukotvení FF UJEP v oblasti severních a severozápadních Čech dokáže srozumitelně formulovat principy a význam regionální historiografie.

Studijní plán (A21)

Studijní plán maior
• Struktura kreditních bodů:
        •  Povinné kurzy (A2HiNMgr-PK MA)
                Povinné kurzy: 54 KB
                Společný základ: 12 KB
        • CELKEM: 66 KB

• Studijní plán minor
• Struktura kreditních bodů:
        • Povinné kurzy (A2HiNMgr-PK MI)
                Povinné kurzy: 54 KB
        • CELKEM: 54 KB