Lounské kronikářství představujeme nejen novou výstavou, ale i publikací

Dne 18. října byla v prostorách Státního okresního archivu Louny slavnostně otevřena výstava "Lounské kronikářství napříč věky (od 16. do poloviny 20. století)". Jedná se o společný projekt KAPV a jejích studentů se SOkA Louny.
Cílem této výstavy je poukázat na významné písemné památky, které vědomým způsobem reflektovaly minulé nebo nedávné dění a jejichž středobodem bylo město Louny. Tématem tu je lokální „amatérská“ historiografie v dlouhém časovém úseku od počátku (přelomu středověku a novověku) po polovinu 20. století. Spojují se tu tak dvě v odborné literatuře ne tak často propojované epochy: období raného novověku (s drobnými přesahy do pozdního středověku), kdy ještě nelze hovořit o dějepisectví jako o profesionálním a vědeckém oboru, s dobou od poloviny 19. století, kdy se již rodí moderní historiografie. V posledně zmiňovaném období se však vedle profesionálního dějepisectví i nadále uplatňuje lokální (místní) historiografie navázaná na úzký regionální kontext, která i nadále zůstává oborem amatérským. Zatímco první sféře byla historiky věnována značná pozornost, u druhé etapy – kronikářství 19. a 20. století – tomu tak není. Ambicí projektu (a výstavy) je připomenout tyto aspekty s ohledem na menší (kdysi královské) město Louny.

Výstava je v SOkA Louny ke shlédnutí do poloviny listopadu. Stejnojmenná doprovodná publikace je k zakoupení v archivu a v univerzitním knihkupectví.