Konference Collegium Politicum diskutovala otázky demokracie z hlediska antické kritiky a její současné relevance

Alghero na Sardinii hostilo konferenci "ANCIENT CRITIQUES OF DEMOCRACY AND ITS CONTEMPORARY RELEVANCE", která proběhla v rámci 23. výročního setkání Collegium Politicum a první konference projektu PRIN-PNRR "The Fragility of Athens: The Greek Philosophers' Criticism of demokratia as an opportunity to Rethink Democratic Citizenship" pod záštitou XXV World Congress of Philosophy 2024.

Konference otevřela silně diskutované téma demokracie a její kritiky, a to jak z hlediska historické perspektivy, tak s ohledem na aktuální politický vývoj a s přihlédnutím k současné teoretické diskusi. Propojení spolupráce mezi badatelskou sítí Collegium  Politicum, která se dlouhodobě věnuje výzkumu antického politického myšlení a jeho současné relevanci, a členy výzkumného projektu PRIN-PNRR se ukázalo jako obohacující a přínosné z hlediska komplexní diskuse této palčivé problematiky.

Organizátoři konference Diego Zucca (Università di Sassari) a Manuel Knoll (Universität München, LMU) vytvořili vřelé prostředí inspirativní a intenzivní spolupráce pro stávající i nové členy Collegium Politicum, kteří se zúčastnili letošního setkání: Beatriz Bossi (Universidad Complutense de Madrid), Elisa della Calce (Università di Torino), Giovanni Giorgini (Università di Bologna), Elena Irrera (Università di Bologna), Veronika Konrádová (J. E. Purkyně University in Ústí nad Labem), Alberto Maffi (Università di Milano-Bicocca), Francesca Masi (Università Ca’ Foscari Venezia), Stefano Mecci (Università di Roma Sapienza), Federica Piangerelli (Università di Macerata), Philip Schmitz (Universität Leipzig), Bernat Torres Morales (Universitat Internacional de Catalunia), Franco Trabattoni (Università di ‘Milano Statale’) and Simon Weber (Universität Bonn).