FF UJEP hostila 30. zasedání Česko-slovenské komise historiků

Ve dnech 15. a 16. října 2024 se na Filozofické fakultě UJEP konalo jubilejní 30. zasedání Česko-slovenské komise historiků. Komise vznikla na podzim 1994 v reakci na rozdělení Československa a za svůj úkol si vzala udržování a prohlubování vzájemných kulturních a odborných kontaktů. Měla svůj specifický význam i v dobách, kdy byly vztahy obou států poznamenány ochlazením, jakkoliv jejím záměrem nebylo suplovat politické aktivity.

V řadách komise za uplynulé tři dekády objevila řada významných historiků z obou stran hranice a je příznačné, že mnoho současných členů se začalo setkávat již na pravidelných doktorandských konferencích v Hradci Králové před více jak 15 lety. I to ukazuje na dlouhodobé propojení, setkávání a spolupráci na společných tématech z naší historie.

Po neveřejné části zasedání v úterý 15. října, se ve středu 16. října konal na Filozofické fakultě odborný seminář na téma Fenomén periferie v kontextu česko-slovenských vztahů. Zahájila jej velvyslankyně Slovenské republiky v Praze Ingrid Brocková společně s rektorem UJEP Jaroslavem Koutským a děkanem Filozofické fakulty UJEP Václavem Drškou.

Poté současné vedení komise předalo pamětní diplom prvnímu předsedovi Česko-slovenské komise historiků ze slovenské strany Ivanu Kamencovi, první a dlouholetý předseda z české strany, Vilém Prečan, se bohužel musel z jednání omluvit.
Mezi příspěvky, které prezentovali odborníci z různých odborných a akademických institucí, zazněla témata týkající se samotné problematiky periferie, vzájemných vztahů ve sportu, nálady obyvatel za druhé světové války, zmizelých židovských spoluobčanů a míst paměti, aktivit Charty 77 mimo Prahu, nebo k příčinám aktuální situace na Slovensku.

Na závěr připravil muzejník a ústecký senátor Martin Krsek pro účastníky a členy komise procházku po Ústí nad Labem. Další zasedání komise uskuteční na jaře 2025 v Banské Bystrici.