Německé gramodesky z české továrny

č. EEL-0258-CZ-21-04-2024

Cílem projektu je zlepšení přeshraniční informovanosti u středoškolských a vysokoškolských studentů v následujících oblastech:

a) česko-německé hospodářské spolupráce v produkci a distribuci gramofonových desek,
b) povědomí o česko-německém kulturním transferu (hudba 19. a 20. století, Anton Günther z Božího Daru a význam jeho písní pro německou identitu na obou stranách hranice),
c) specifických česko-německých audiovizuálních pramenů (projevy politiků, reklamy apod.).

Dílčím cílem je i tematizovat společné kulturní dějiny na příkladu dětských motivů a témat na gramofonových deskách.

Řešitel za FF UJEP

Lead Partner

Filozofická fakulta Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Projektoví partneři

• Gymnázium Teplice
  • Friedrich-Schiller-Gymnasium Pirna
  • Tourismusgesellschaft Pirna
  • Archiv města Ústí nad Labem
  • Muzeum města Ústí nad Labem

Doba realizace

06/2024–12/2024

Projekt je realizován v rámci Fondu malých projektů EEL (FMP), který podporuje především setkávání lidí z Česka a Saska. Cílem malých projektů je posilování vzájemné důvěry, informovanosti, odbourání předsudků a intenzifikace přeshraniční spolupráce obecně.

FMP je dotační instrument v rámci Kooperačního programu EU INTERREG ČR-Sasko na podporu přeshraniční spolupráce mezi ČR a Svobodným státem Sasko. Fond je financován z prostředků EU a státního rozpočtu ČR.

Anotace

Komunikace a spolupráce mezi občany proběhne v rámci dvou společných workshopů českých a německých gymnaziálních studentů, které se budou konat v budově Muzea města Ústí nad Labem. Budou zahrnovat přednášku saského sběratele desek Bernda Meyera Rähnitze, fonotéku Vladimíra Kaisera, prezentaci komiksu Kseniie Melnikové o bývalé gramofonové továrně v Ústí nad Labem a zvukové koláže Poliny Khatsenka. Pro přípravu na workshopy budou připraveny metodické materiály pro učitele.

Dále proběhne panelová diskuze německých a českých odborníků pro vysokoškolské studující UJEP na téma gramofonového průmyslu, hudebních nosičů v česko-německé dimenzi. Zúčastní se např. sběratel desek Bernd Meyer Rähnitz (Dresden); Christian Schmidt Doll (Kultur-und Tourismusgesellschaft Pirna); Vladimír Kaiser (Archiv města Ústí nad Labem), Iveta Coufalová (Dějiny a současnost).

Časový plán

• Methodisches Material
  • Metodický materiál
  • soutěž O nejkrásnější starou desku/obal staré desky ‒ 10-11/2024.
  • 1. společný workshop českých a německých studentů gymnázií – 25.10.2024
  • Panelová diskuze pro studenty UJEP – 13.11.2024