V Ústí proběhl festival německého jazyka

Žákovské hry, setkání odbornic a odborníků na vzdělávání, ale také např. koncert hip hopového německého zpěváka Uwe Kaa – to vše nabídl Den s němčinou. Tradiční akce, kterou pořádá Goethe-Institut a partneři jazykové kampaně šprechtíme, proběhla v úterý 20. června v areálu kampusu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (UJEP).

Akce byla připravena pro všechny učitelky a učitele němčiny, jejich žákyně a žáky, a ředitelky a ředitele základní škol nebo nižšího stupně gymnázií. V rámci programu, který začal v 8:00 h na Filozofické fakultě UJEP (FF UJEP), byl připraven hudební workshop, při němž si žákyně a žáci mohli nastudovat vlastní píseň se zpěvákem Uwe Kaa. Poté si zahráli zábavnou hru „Autobahnspiel“, jejímž smyslem je děti seznámit s německými reáliemi a pomyslně s nimi „projet“ celkem 16 německých měst.

V poledne proběhlo neformální setkání učitelů a učitelek němčiny, ředitelů a ředitelek škol s partnerskými organizacemi kampaně šprechtíme. Setkání poskytlo účastnicím a účastníkům informace o výhodách a možnostech výuky němčiny v České republice a přehled všech nabídek a možností podpory pro svou školu.

Po obědě na všechny čekal také hip hopový koncert Uwe Kaa a jeho kapely. Na konec programu byl připraven workshop pro učitelky a učitele němčiny s názvem „Playing Kafka“, který představil interaktivní videohru, jež podněcuje čtenářskou gramotnost a oživuje Kafkův literární svět ve vizuálním prostoru.

„Velmi mě těší, že se tato akce v našem městě, a dokonce přímo v prostorách univerzitního kampusu uskutečnila. Jsem přesvědčená, že právě v dnešní době, kdy mnozí zpochybňují význam učení se němčině, což jen podporuje nechuť žáků k učení se tomuto jazyku, je nutné, aby se takové akce konaly.Věřím, že tato akce podpoří pozitivní vztah žáků a žákyň k učení se němčině a že i učitelky a učitelé německého jazyka díky ní získají zajímavé podněty a zároveň jistý pocit sounáležitosti a podpory své práce,“komentuje připravovanou akci odborná didaktička působící na katedře germanistiky FF UJEP a vedoucí didaktického centra CEPRONIV Mgr. Petra Fuková, Ph.D.