úno, út

Z pověření Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR bychom Vás rádi informovali, že Komenského škola ve Vídni hledá praktikantku/praktikanta s pedagogickým vzděláním německého jazyka a dalšího oboru na dobu od září 2019 do června 2020. Požadovaná znalost českého jazyka na úrovni C1 a německého jazyka na úrovni B2.

Bližší informace najdete na webové stránce: https://www.dzs.cz/cz/akademicka-informacni-agentura/pro-ucitele-nj/.

Program Peer-support spojuje studenty. Ty, kteří potřebují doučovat s těmi, kteří je doučovat mohou a dokáží. Zapojit se může každý. Program funguje na všech katedrách Filozofické fakulty. Peer-support program funguje na základě strategie win-win. Studenti, kteří svým kolegům pomáhají a doučují je, jsou za to odměněni stipendiem. Studenti, kteří se doučovat nechají, jsou za to odměněni lepšími studijními výsledky.

Vážení profesoři, docenti, doktoři, magistři, bakaláři, kolegové a přátelé fakulty,

Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na 12. reprezentační ples Filozofické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, který proběhne v pátek 8. 3. 2019 v sále hotelu Comfort v Ústí nad Labem (dříve nazývaném Vladimír). Letošním tématem jsou ŘEČTÍ BOHOVÉ a přináší nám několik novinek, které postupně odkryjeme. Kromě zábavy, tance a dobrého pití se můžete těšit i na taneční vystoupení, jejichž vrcholem bude, jako každý rok, půlnoční překvapení. Chybět nebudou ani štěstíčka s bohatými výhrami od našich sponzorů.

Akce se koná za velké podpory naší paní děkanky prof. PhDr. Michaely Hrubé, Ph.D. a celé Filozofické fakulty.

Vstupenky budou od začátku semestru v prodeji ve studovnách KHI a KPF. Aktuální informace najdete ve facebookové události.

Studenti a studentky ústecké germanistiky naplno využívají možnosti dlouhodobých studijních pobytů a pracovních stáží v zahraničí.

To, že se cizí jazyk nejsnadněji učí přímo v zemi, kde se jím hovoří, je všeobecně známá věc. Proto ústecká Katedra germanistiky FF UJEP umožňuje svým studentům a studentkám cíleně jedno i vícesemestrální pobyty v rámci výměnného programu Erasmus+. „Díky našim dlouholetým aktivitám a kontaktům se zahraničními partnery se nám podařilo navázat partnerství s více než dvaceti vzdělávacími institucemi nejen v německojazyčné oblasti, ale i v celé řadě dalších evropských zemí,“ upřesňuje vedoucí katedry doc. Renata Cornejo. „Prakticky všichni naši studující tak mají možnost vyjet minimálně na jeden semestr, ale často i na celý rok na univerzitu podle svého výběru.“

Nejde ale jen o to naučit se cizí jazyk nebo se v něm zdokonalit, studenti a studentky poznávají zároveň i kulturu a každodenní život dané země, navazují kontakty i celoživotní přátelství, během pracovních stáží získávají také první praktické zkušenosti pro svou budoucí práci či povolání, ale hlavně získávají notnou dávku sebevědomí a zkušenost poradit si v novém a neznámém prostředí. V neposlední řadě však takto studující získávají díky osobní zkušenosti poměrně reálný obraz navštívených zemí, oproštěný od stereotypů a předsudků.

Studentka druhého ročníku Interkulturní germanistiky Barbora Ziková, která strávila prostřednictvím stipendia studentské organizace GFPS semestr na univerzitě v německém Erfurtu, vyzdvihuje i přínos pobytu pro samotné studium germanistiky: „Po návratu z Německa mám díky lepší znalosti němčiny, zvýšené odbornosti a tím nabytému sebevědomí mnohem větší požitek se seminářů a přednášek, které zde v Ústí navštěvuji, nebojím se jít do debaty a obhajovat své názory.“

Studentka 2. ročníku magisterského studia Německá filologie v česko-německém interkulturním kontextu Bc. Lucie Říhová, která v rámci programu Erasmus absolvovala celkem čtyři studijní pobyty a stáže (ve Španělsku, Estonsku, Portugalsku a Itálii) doporučuje svým začínajícím spolužákům: „Neváhejte a jeďte! Je to úžasná a neskutečná šance pro rozšíření svých obzorů. Navíc dostanete stipendium, takže na náklady nebudete sami. Taková možnost už se vám v budoucnu nemusí nikdy naskytnout, takže není nad čím přemýšlet.“ S úsměvem však dodává: „Musím ale varovat, studium a pobyt v zahraničí jsou silně návykové, jak vyrazíte jednou, musíte znovu.“

„Velice mě těší, že naprostá většina našich studentek a studentů tyto možnosti využívá, a sice nejen prostřednictvím programu Erasmus+, ale i dalších stipendijních nabídek např. od německé organizace DAAD, rakouské ÖAD nebo studentské organizace GFPS, která vznikla před lety v Ústí nad Labem. Vybraní studenti magisterského studia Německé filologie u nás dokonce mohou získat tzv. dvojitý – český a německý – diplom, neboť druhý rok svého studia absolvují v rámci na naší partnerské univerzitě v Bayreuthu,“ uzavírá doc. Cornejo.

Článek v Žít Ústí: "Studium cizího jazyka bez studia v zahraničí je polovičaté"

Studenti se zájmem o televizní novinařinu! Pokud chcete získat zkušenosti z praxe, využijte možnosti dvouměsíční neplacené stáže v ústecké redakci vysílání ČT.

Vnímání, výroba a distribuce zpravodajství se výrazně mění. Česká televize si je toho nejen vědoma, ale chce se na těchto změnách podílet. Proto chceme spolupracovat s těmi nejlepšími z nové generace. Hledáme studenty, kteří mají zájem o zpravodajství a chtějí společně s námi tvořit mediální budoucnost České televize. Dvouměsíční neplacené stáže se můžete zúčastnit v krajských redakcích v Praze, Brně, Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Plzni, Zlíně a Ústí nad Labem.

Co Vás čeká?

- Výjezdy se štábem do terénu na natáčení zpravodajských reportáží
- Naučítese vyhledávat témata, rešeršovat a připravovat reportáže
- Výroba zpravodajství pro sociální sítě