Workshop projektu TAČR: Databáze starých lomů a dobývek
Projekt „Století čtvrti Klíše 1899–1999“
Projekt „Století čtvrti Klíše1899-1999“ je dvouletý projekt Studentské grantové soutěže, který je realizován na Centru pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP. Cílem tohoto projektu bylo zaznamenat a popsat, jak se během sta let proměnil urbanistický, kulturní, ale i sociální ráz městské čtvrti Klíše. Součástí tohoto projektu byl vznik architektonicko-historického průvodce „Do Klíše.Průvodce ústeckou čtvrtí“.
Součástí tohoto projektu jsou i komentované prohlídky po Klíši, díky kterým si účastníci budou moci popsaná místa a objekty v průvodci Do Klíše prohlédnout na vlastní oči. Komentovaných prohlídek se bude moci veřejnost zúčastnit v rámci dnů architektury (30. 9. –6. 10. 2022) nebo Noci vědců (30. 9.), kterou v Ústí nad Labem pořádá UJEP.
Průvodce, jakož i samotný projekt, se snaží poukázat na bohatou historickou a kulturní stopu města Ústí nad Labem, které je často neprávem spojováno jen s chemickým průmyslem.
Projekt číslo UJEP-SGS-2021-63-003-2 byl podpořen Studentskou grantovousoutěží UJEP.
Centrum pro dokumentaci pomáhá ústecké ZOO obnovit Lumpepark!
Ústeckou ptačí rezervaci založil Heinrich Lumpe těsně před vypuknutím první světové války. Tuto rezervaci se také rozhodl zpřístupnit veřejnosti a ve snaze o zatraktivnění lokality nechal vybudovat velké množství staveb, mezi nimi i Heinrichsburg (dnes nazýván Trpasličí hrádek) a jeskyni. Po druhé světové válce se postupně ptačí rezervace začala přebudovávat v dnešní ZOO. Z původní ptačí rezervace se toho moc nedochovalo. Centrum pro dokumentaci se ve spolupráci s ústeckým muzeem a zoologickou zahradou nyní snaží o obnovu Lumpeho díla.
O spolupráci CDDKD s Muzeem a ZOO si můžete přečíst i na portálu iDNES.cz: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/zoo-lumpepark-obnova-ptaci-rezervace-psenkova-krsek.A220512_104113_usti-zpravy_grr?
Více o práci CDDKD: https://www.facebook.com/cddkd
PROpamátky o obnově domu Kalich v Litoměřicích
Časopis PROpamátky, který popularizuje široké veřejnosti činnost památkové péče, výsledky výzkumů a realizací obnovy nemovitých kulturních památek, představil v obsáhlém komentovaném rozhovoru průběh a výsledky obnovy domu Kalich v Litoměřicích. Na úspěšné realizaci se podílelo v těsné spolupráci s městem Litoměřice a prováděcí firmami Tesařství Čenda, Klempířství Martin Andráš a architektonickým ateliérem ing. arch. Jiřího Jarkovského také Centrum pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví FF UJEP.
CDDKD v médiích!
Jaro se na Centru pro dokumentaci a digitalizaci nese v duchu natáčení rozhovorů. Zaměstnance Centra oslovili mimo jiné i redaktoři z Českého rozhlasu Sever a z České televize.
Český rozhlas Sever se v rámci pořadu Planetárium zabýval antickými vázami uloženými v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem. O digitalizaci, na které ve spolupráci s Podřipským muzeem a Ústavem historických věd FF Univerzity Pardubice pracovalo Centrum pro dokumentaci, hovoří Tereza Šťastná. Od 27. minuty se například dozvíte o tom, jak vypadaly laboratorní podmínky v Podřipském muzeu, nebo jaký je rozdíl mezi dokumentací v podobě fotogrammetrie a laserového skenování.
Dokumentární série na ČT2 s názvem Skryté skvosty, kterou provází Jaroslav Plesl , se nyní přesunula do Ústeckého kraje, konkrétně na zámek Jezeří. Paní kastelánka Hana Krejčová Vás v tomto díle společně s Kamilem Podroužkem, zaměstnancem Centra dokumentace, provede i těmi částmi zámku, do kterých se návštěvník běžně nedostane. Centrum pro dokumentaci se již několik let aktivně zapojuje do záchrany zámku, jehož osud je neodmyslitelně spjatý s postupující těžbou hnědého uhlí. K záchraně kulturního dědictví Ústeckého kraje vychovává CDDKD i své studenty, kteří také místnosti zámku dobře znají. I jejich výsledky práce přispěli k lepšímu pochopení stavebního vývoje zámku Jezeří, který Kamil Podroužek prezentuje.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/13826669737-skryte-skvosty/421235100031002/
Skenování lebky Magdaleny Fictumové z Kolovrat
V prvních měsících letošního roku 2020 mělo Centrum pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví možnost pracovat na tvorbě 3D modelu lebky, která patřila Magdaleně Fictumové z Kolovrat a její stáří se datuje do 2. pol. 16. století.
Pískovce severních Čech opět přitahují pozornost
Ke skalním reliéfům ukřižování Krista u Radvance nedaleko Nového Boru nás ve vysílání Českého rozhlasu Sever ze dne 29. dubna 2019 zavede stavební historik PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D., vedoucí Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví Filozofické fakulty.
Skalní reliéfy ukřižování Krista pod Lužickými horami vedly kupce a poutníky starou Žitavskou cestou