Úspěch našich studentů v soutěži Historie 2021

Ve dnech 21. a 22. října 2021 proběhl již 26. ročník celostátního kola soutěže studentských vědeckých prací HISTORIE 2021, ve kterém naši studenti opět uspěli. Konání soutěžní konference se po dlouhých jedenácti letech opět vrátilo do Ústí nad Labem, a i když konference nemohla proběhnout v tradičním jarním termínu, podařilo se na konci října připravit odpovídající zázemí pro jednání.

Konání soutěžní konference se po dlouhých jedenácti letech opět vrátilo do Ústí nad Labem, a i když konference nemohla proběhnout v tradičním jarním termínu, podařilo se na konci října připravit odpovídající zázemí pro jednání. Naší filozofickou fakultu reprezentovali celkem tři studenti Mgr. Veronika Chalupová (KHI) se studií Omnia cordis habet. Rodová strategie Martiniců v 17. století, Mgr. Ilona Čádová (KAPV) se soutěžní prací Nakládání se zádušním majetkem královského města Loun v předbělohorské době. Analýza register zádušních příjmů a vydání z let 1556–1622 a Bc. Ondřej Parýzek (KAPV) se studií Organizace a vývoj správy na železnici od konce druhé světové války do roku 1960 v Československu. Nevedli si vůbec špatně, jejich prezentace se setkaly s kladným ohlasem publika a vyvolaly bohatou diskusi. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v pátečním odpoledni, přičemž z celkového počtu 24 účastníků z řady vysokých škol z celé ČR skončila Veronika Chalupová na skvělém druhém místě a Ilona Čádová obsadila velmi dobré čtvrté místo.

Jednání bylo uzavřeno vyhlášením Šustovy ceny, udělované Sdružením historiků ČR, kterou v tomto roce získal Josef Rais z FF UK v Praze s prací Přemyslovec Jan Volek a dramatický rok 1322. V příštím roce proběhne další ročník na Ostravské Univerzitě, což může být i místo, kde může uspět právě vaše práce.

Vilém Zábranský

Výsledky soutěže jsou k nahlédnutí na webu konference.