Tradiční vícedenní exkurze KHI odhalila památky slovenské Spiše

Ve dnech 8.–12. 5. se uskutečnila tradiční vícedenní exkurze studentů Katedry historie Filozofické fakulty UJEP. Pod vedením dr. Pátka studenti letos navštívili významné historické a kulturní památky slovenského regionu Spiš.

Po ubytování v NP Slovenský ráj byly první zastávkou exkurze Gánovce, kde účastníci navštívili kostel sv. Michaela archanděla z poloviny 13. století se vzácnými freskami a bočním oltářem sv. Stanislava ze začátku 16. století z dílny světoznámého Mistra Pavla z Levoče. Poté následovala návštěva kostela sv. Egídia ve městě Poprad a kostela sv. Jiří ve Spišské Sobotě. Po návštěvě těchto míst se exkurze přesunula do města Kežmarok, kde byl navštíven evangelický dřevěný artikulární kostel zapsaný na seznamu UNESCO a farní kostel Nejsvětější Trojice.

Další den se účastníci zastavili v kostele sv. Vavřince v Hrabušicích, u zámků v Betlanovcích a Spišském Štiavniku a v kostele sv. Ladislava ve Spišském Štrvtku. Po těchto zastávkách účastníky čekala pěší putování Slovenským rájem na Kláštorisko, kde byly v 80. letech minulého století archeology odkryty pozůstatky kartuziánského kláštera.

Poslední exkurzní den byl věnován městu Levoča, nejvýznamnějšímu obchodnímu a kulturnímu městu Spiše. Díky spolupráci s kolegy z Pamiatkového úradu byly postupně navštíveny kostel sv. Jakuba s rozsáhlým souborem středověkých a barokních oltářů, včetně monumentálního díla Mistra Pavla z Levoče, dále evangelický kostel a budova historické radnice. Další zastávkou pak byl kostel sv. Ducha Žehře, který je součástí UNESCO s mimořádně hodnotným souborem středověkých nástěnných maleb. Poslední zastávkou v programu byla návštěva Spišské Kapituly, během níž došlo na prohlídku biskupské rezidence a katedrály sv. Martina.