Tomáš Linhart, z ústecké univerzity do finských novin

Student oboru Dokumentace památek na FF UJEP Tomáš Linhart absolvoval tři erasmové pobyty ve finském Pori. Jeho práci v oblasti digitalizace ocenily finské noviny.

Vše začalo v roce 2022, kdy se Tomáš po koronavirové pandemii pokoušel o opětovné vyslání na Erasmus. Původně chtěl svoji stáž uskutečnit v Norsku, kde se mu po dovolené zalíbilo, ale nakonec se rozhodl pro Finsko. Ve Finsku nejprve hledal stáž v Helsinkách, ovšem neúspěšně. Po chvíli začal kontaktovat finské univerzity – Tampere, Oulu, Jyvaskylä, až se na něj nakonec usmálo štěstí v podobě Univerzity v Turku, která ho přijala do svého oddělení Digitální kultury (DMKT) v Pori.

V Pori se Tomášovi dostalo vřelého přivítání nejen od vedoucího oddělení, ale také jednoho doktoranda, který Tomáše provedl historií Pori a jeho kulturou. Po všech těchto setkáních si Tomáš Pori zamiloval.

Kromě bohaté historie oplývá Pori také svou kulturou. Ať už se jedná o hudebníky či malíře, v Pori si každý najde to své. Tomáše si nejvíce získaly kapely, jako jsou například Circle, Rättö ja Lehtisalo, Kuusumun Profeeta či sólista Juho Toivonen. Prvním CD, které si zde zakoupil, bylo tematické Pori od Circle, které vyšlo pouhý rok předtím, než se Tomáš narodil.

Tomášův vztah s městem se stále prohluboval souběžně s tím, co objevoval nejen v centru města, ale i jeho okolí. „Pori je město plné epických příběhů. S každou návštěvou objevím něco nového.“ I přes svou nedoslýchavost si dokázal získat řadu kolegů a přátel po celém Pori.

V roce 2024 se Tomáš dostal na stáž do poriského muzea Satakunnan Museo. Jeho náplň práce spočívala ve vytváření 3D modelů z muzejní sbírky. Muzeum mělo objednaný 3D skener, aby Tomášovi usnadnil práci, ale zasekl se někde po cestě, tudíž Tomáš musel přistoupit ke klasické metodě - Fotogrammetrii. K dnešnímu datu má na svém kontě zdigitalizovanou první desítku modelů a další jsou ve výrobě.

Tomáš doufá, že se mu podaří v budoucnosti navázat další kooperaci s institucemi, v nichž trávil své Erasmy. Dalším krokem v případné digitalizaci sbírky, by mohla být například adventurní počítačová hra, mapující historii a prostředí Pori.

Celý článek si můžete přečíst v originále (pdf).