Studentský workshop Etruskové a trasologie

Ve čtvrtek 4. listopadu proběhla na FF UJEP první část studentského workshopu s poněkud záhadným názvem Etruskové a trasologie. Workshop souvisel s projektem vnitřní grantové soutěže SGS, který se zaměřuje na studium způsobů využití a opracování kamene v antické Etrurii.

Původně byl celý workshop plánován na uvedený den. Poněvadž nám však počasí nepřálo a součástí workshopu byla také praktická ukázka opracování kamene ve fakultním amfiteátru, bylo nutno workshop rozdělit. Nejprve se tedy účastníci workshopu seznámili se základními dějinami starověkých Etrusků, s podobou jejich pohřebních zvyklostí nebo s jejich hmotnou kulturou. Poté byly studentům prezentovány principy trasologie, resp. mechanoskopie – původně kriminalistické metody zabývající se rekonstrukcí nástrojů z jimi zanechaných stop. Na závěr byly studentům představeny jednotlivé kamenické nástroje. Ty byly vyrobeny jak podle skutečně existujících originálních etruských nástrojů, tak také na základě rekonstrukce, vycházející z trasologických bádání na několika jihoetruských lokalitách kolem proslulého města Tarquinie.

V pátek 12. listopadu, již za chladného, avšak nikoliv deštivého počasí, došlo na praktickou ukázku. Nejprve byly účastníkům workshopu, kteří se sešli v počtu cca 50 studentů, předvedeny základní techniky kamenické práce kopiemi originálních nástrojů zhruba z období 900 – 300 př. Kr. Smyslem workshopu však také bylo, aby si studenti vyzkoušeli nejen práci s těmito nástroji, ale také odbornou dokumentaci vzniklých stop a rekonstrukci pracovních nástrojů z těchto stop. Organizátoři workshopu mohou s velkým potěšením konstatovat, že všichni studenti si s nástroji počínali skvěle a rovněž jevili čilý zájem při výkladu zaměřeném na dokumentaci stop a rekonstrukci nástrojů. Závěrem tak můžeme konstatovat, že akce spojující prezentaci formou klasické přednášky v učebně s exteriérovým archeologickým experimentem je velmi vhodným způsobem výuky, při němž nejde jen o zábavu, ale také o skutečnost, že studentům utkví co největší množství probíraných témat v paměti a bez výjimky probírané tématice porozumí. Organizátoři si zároveň tímto workshopem ověřili zájem o podobné akce, je tedy pravděpodobné, že v brzké době zařadí opět workshop s podobnou náplní do nabídky studentům.

Workshop je výstupem projektu číslo UJEP-SGS-2020-63-006-3 Mechanoskopie a analytická trasologie při výzkumu kamenických nástrojů užitých v Etrurii. Projekt byl podpořen grantem v rámci studentské grantové soutěže na UJEP.

Martin Trefný, Táňa Šimková, Michal Cihla