Studenti UJEP vyjádřili podporu Ukrajině

Studenti Filozofické fakulty UJEP uspořádali dne 1. 3. před budovou FF UJEP protestní akci na odsouzení ruské agrese a vyjádření podpory ukrajinským studentům a akademikům. Akce se kromě studentů a akademiků UJEP účastnila i široká veřejnost.

Pozvání na tuto akci přijal primátor města Ústní nad Labem Petr Nedvědický a zástupce hejtmana Ústeckého kraje Jiří Řehák. Mezi řečníky nechyběl ani rektor univerzity Martin Balej. Úvodní slovo pronesla děkanka Filozofické fakulty Michaela Hrubá, která předala slovo filozofu a signatáři Charty 77 Danielu Kroupovi.

Na akci nechyběla ani tradiční studentská „grilovačka“, tentokrát byl cenou za občerstvení příspěvek na účet neziskovým organizacím, které pořádají finanční sbírku na pomoc Ukrajině. Návštěvníci akce měli zároveň možnost podepsat online petici, vyzývající členské státy NATO k uzavření letového prostoru nad Ukrajinou, a dalším krokům podporující vojenskou obranu Ukrajiny.

Do akce se zapojili také studenti z ostatních fakult, kteří odkázali na materiální sbírku pořádanou u nich na fakultách a studenti z Fakulty umění a designu připravili laserovou projekci v barvách ukrajinské barvy, kterou osvítili budovu filozofické fakulty.

Na závěr akce se všichni protestující přesunuli do Městských sadů v Ústní nad Labem, kde položili věnec v ukrajinských barvách a zapálili svíčky kolem Pomníku obětem komunismu. Děkanka filozofické fakulty pak obřadně sejmula šálu v barvách ukrajinské vlajky z krku jednoho z organizátorů a zavěsila ji kolem sochy pomníku.

„Chtěli bychom všem poděkovat za to, že přišli pokojně odmítnout ruský útok na Ukrajinu a vyjádřit podporu všem, kterých se tento válečný konflikt dotýká. Rádi bychom připomněli, že UJEP nabízí širokou pomoc, o kterou je možné požádat skrze poradenská centra a fakultní Student Ambassadory. Stále je možné zapojit se do materiální sbírky, která na univerzitě probíhá, nebo nabídnout své jazykové dovednosti při pomoci ukrajinským rodinám, které dorazily do Ústí nad Labem,“ připomínají organizátoři celé akce.