Slovo děkana k zahájení nového akademického roku

Vážené kolegyně, vážení kolegové, vážení zaměstnanci filozofické fakulty, naše milé studentky, naši milí studenti; civitas academica,

využívám rád milé příležitosti k oslovení vás všech. Vstupujeme do nového akademického roku a tento okamžik se vždy spojuje s očekáváními, nadějemi i s jistým pocitem napětí, a možná i nejistoty. Fakulta si zvolila nové vedení, které může navazovat na úspěchy předcházejícího období, stojí však před obecně známými obtížemi vysokého školství, jejichž řešení si bude patrně vyžadovat změny v dosavadních přístupech, hledání a nalézání dosud neznámých cest. Chtěl bych vás proto všechny ujistit, že jsme si všech těchto ne zcela příznivých a předvídatelných okolností vědomi: nemůžeme sice nabídnout rychlá řešení a úspěch, ujišťujeme vás však, že veškeré naše úsilí bude směřovat k tomu, aby fakulta tímto obdobím prošla se ctí, posílena a obohacena lidskými zdroji i obory na ní pěstovanými.

Stavíme-li si před sebe takové cíle, je to proto, že nespoléháme jen na sebe, ale především na vás. Abych parafrázoval ono „kennedyovské“: klidně se ptejte, co pro vás udělá vedení fakulty, ale nezapomínejte na to, že i vy sami můžete přispět vlastními schopnostmi.

Obracím se proto ke studujícím naší fakulty. Na prvním místě k novým posluchačkám a posluchačům. Velmi si vážíme toho, že jste si vybrali právě naši univerzitu a naši fakultu. Budeme se snažit vás přesvědčit, že jste udělali dobře. Věříme, že si tu najdete svá témata, své učitele, přátele a oceníte kouzlo prostředí nejen univerzitního kampusu. Zdravím rovněž posluchačky a posluchače vyšších ročníků a přeji jim, aby se jim plnily jejich studijní i tvůrčí plány a měli ze své práce pocit radosti a uspokojení. Budeme vám všem dál vycházet co nejvíce vstříc a předávat vám naše znalosti i zkušenosti. Myslete ale na to, že vy jste naší nadějí, vy jste budoucností této fakulty. Hledejte tedy vlastní odpovědnost a snažte se proto být nejen dobří, ale usilujte o to, abyste se stali lepšími a schopnějšími, než jsme my.

Je mi též milou příležitostí poděkovat všem technickým a hospodářským pracovnicím a pracovníkům fakulty. Za profesionalitu, s jakou se dokázali vyrovnat s personální obměnou; za pomoc a podporu, kterou fakultě s nejvyšší loajalitou stále poskytují a projevují. Jsme si vědomi, že jen díky vaší často úmorné a unavující, přesto nezbytné práci se my, akademičky a akademici, můžeme naplno věnovat vzdělávání a tvůrčí činnosti, jak vlastní, tak té, která směřuje k našim zkušenostmi mladším kolegyním a kolegům. V novém akademickém roce spoléhám proto na to, že zejména vaše zkušenosti nám pomohou co nejlépe se orientovat v nástrahách, které řízení fakulty obvykle doprovázejí, i v neočekávaných situacích, které doba může ještě přinést.

Zdravím též své akademické kolegyně a kolegy. Za léta, která v Ústí nad Labem působím, jsem, doufám, dobře poznal většinu z vás a o vašich odborných schopnostech nemám nejmenších pochybností. Věřím, že své studenty znovu nadchnete pro obory, které si vybrali, budete rozvíjet talenty svých dosavadních žákyň a žáků a svými badatelskými počiny přispívat k rozvoji vašich oborů. Do nového akademického roku bychom však měli přidat ještě více semknutosti, vzájemné podpory, pochopení i kritického, přitom však taktního a věcného přístupu k sobě navzájem: síla fakuly se neodvíjí jen od jejího vedení, ale především od schopností jejích akademiků a dalších na jejím životě zúčastněných zaměstnanců.

Pracujme všichni dále na tom, aby se civitas academica filozofické fakulty pyšnila svou pestrostí, racionální kompetitivností i duchem solidarity. Bude-li se nám to dařit, budeme mít před sebou bez ohledu na cokoliv slibnou budoucnost.

Váš Václav Drška
děkan FF UJEP