První mezinárodní setkání doktorandů v Trnavě

Ve dnech 23. – 29. 6. 2019 proběhlo s podporou programu Erasmus+ první ze tří plánovaných mezinárodních setkání studentek a studentů doktorských programů na fakultách germanistiky vybraných univerzit.

Jednalo se o doktorandy Univerzity sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě, Vratislavské univerzity a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Hostující univerzitou pro první kolokvium se stala právě Univerzita sv. Cyrila a Metoděje v Trnavě.

Trnavská univerzita zajistila pro účastníky bohatý program zahrnující prohlídku města Trnavy spolu s historickým výkladem, komentovanou prohlídku Národní knihovny ve Vídni a v neposlední řadě zajímavé a přínosné přednášky a workshopy odborníků pro dané oblasti. Studující tak měli možnost vyslechnout si přednášku na téma Sprache und Politik od prof. Goerga Schuppenera (Trnava/Ústí n. L.), Medienlinguistik od prof. Petra Ernsta (Vídeň) a přednášku na téma Bildtheorie und graphisches Erzählen in Comic und Graphic Novel prezentovanou Dr. Susanne Hochreiter (Vídeň), nebo se seznámit s vyhledávácími databázemi Austrian centre for digital humanities prostřednictvím přednášky vedené Matejem Ďurčem (Rakouská akademie věd ve Vídni).

Kromě tohoto programu byly během seminářů představovány samotnými studujícími jejich disertační projekty. Ke každému z projektů se posléze uskutečnily diskuze, které byly velmi plodné, doktorandi obdrželi od ostatních kolegů nejen zpětnou vazbu, ale mnohdy i velmi cenné rady a připomínky. Neméně významným se pak stane také chystaný sborník složený právě z příspěvků a projektů zúčastněných doktorandek a doktorandů, který by měl být publikován pod vedením ústeckého týmu v prestižním německém nakladatelství Universitätsverlag Leipzig na jaře 2020.

Trnavská univerzita se snažila svým hostům zajistit co nejpříjemnější a nezajímavější pobyt a i přesto, že jí tento cíl značně znesnadňovaly panující tropické teploty a dopravní komplikace, odjížděli účastníci s velmi pozitivními pocity.

Těšíme se na další setkání příští rok, kdy bude zajišťovat program a prostory Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Gabriela Šilhavá, doktorandka DS Německá literatura, FF UJEP v Ústí nad Labem