Přednáška o TGM prof. Alaina Soubigou zaujala studenty

Dne 1. 11. 2023 navštívil katedru historie naší fakulty prof. Alain Soubigou, který je řádným profesorem historie na Université Paris 1, Panthéon-Sorbonne, kde přednáší na Ústavu pro dějiny a civilizaci střední Evropy. Jeho odborné zájmy jsou dlouhodobě spojeny s výzkumem českých dějin, zajímá se především o osobnost prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, o jehož životě napsal rozsáhlou monografii a věnoval mu i hojně navštívenou přednášku.

V přednášce s názvem „Masaryk, velký Evropan“ předal posluchačům informace o životě prvního prezidenta Československa v následné diskuzi odpověděl na několik zajímavých otázek. Zároveň zde představil svou knihu „Tomáš Garrigue Masaryk“, kterou si mohli návštěvníci přednášky prohlédnout.

Prof. Alain Soubigou je jedním z nejvýznamnějších evropských bohemistů a na pařížské Sorbonně důstojně, v kontextu všech výzev 21. století a s vynikajícími kontakty v Čechách, rozvíjí odkaz svých předchůdců E. Denise, B. Michela a A. Marèse. Pravidelně přednáší na univerzitách v Praze, Olomouci, Plzni, Bratislavě, Banské Bystrici, Záhřebu a Krakově, zároveň se podílí na expertním hodnocení projektů v rámci GA ČR a též na evaluaci historických věd v rámci AV ČR. V neposlední řadě je uznávaným propagátorem české kultury a české vědy ve Francii.