Na UJEP proběhl workshop zaměřený na využívání umělé inteligence ve vzdělávání

V pondělí 12. 6. 2023 proběhl na Filozofické fakultě UJEP worskhop, který se zaměřil na etickou rovinu využívání umělé inteligence ve vzdělávání. Workshopu se kromě zástupců z Filozofické fakulty UJEP účastnili i zástupci z Přírodovědecké fakulty UJEP, kteří se touto problematikou již delší dobu zabývají.

Účastníci v rámci workshopu nejdříve navštívili odborné pracoviště na PřF UJEP, kde je provedla proděkanka pro rozvoj a kvalitu Mgr. Michaela Liegertová, Ph.D., a seznámila je s přístupem k využívání umělé inteligence v rámci jejich fakulty.

Poté se již všichni účastníci přesunuli na FF UJEP, kde s diskuzními příspěvky vystoupili Mgr. Vít Pokorný, Ph.D., doc. Mgr. Michaela Fišerová, M.A., Ph.D., Bc. Jakub Masojídek a Bc. Jakub Tomáš. Poté následovala otevřená diskuze, do které se kromě akademických pracovníků zapojili i studenti. Díky tomu se v diskuzi tematizoval rozdílný přístup k novým technologiím a médiím mezi generacemi a potřeba jejich vzájemné spolupráce.

„Workshop se vydařil, děkuji všem, kdo přišli a přispěli do diskuze, kolegům i studentům. Bylo to zajímavé setkání praktického přístupu, představeného M. Liegertovou, který je zaměřený na co nejširší využití všech možností, jež dnes systémy AI poskytují a teoretického přemýšlení o důsledcích a kontextech AI, jež je k celé věci zdrženlivější. Na podzim připravujeme další akci, v níž bychom se chtěli věnovat filozofickému experimentování s možnostmi současných LLM*,“ komentuje Vít Pokorný, člen KFHS FF UJEP.

Vzhledem k aktuálnosti tohoto tématu a jeho mezioborovému přesahu věříme, že tento workshop povede k další plodné spolupráci mezi FF a PřF UJEP.

„Děkuji kolegům za pozvání na workshop a velmi podnětnou výměnu názorů a zkušeností. Byla to pro mne cenná příležitost objevit zcela nové perspektivy pohledu na problematiku umělé inteligence. Utvrdilo mne to v tom, že bychom v této oblasti měli do budoucna více rozvíjet mezioborovou spolupráci a vést mnohem širší diskuzi,“ komentuje Michaela Liegertová.

*LLM je zkratka pro tzv. Velký jazykový model, což je počítačový model jazyka založený na neuronové síti, trénovaný na velkém množství textu pomocí samoučení nebo částečného učení s učitelem. (pozn. redakce)