Na filozofické fakultě proběhla mezinárodní konference!

Ve dnech od 5. do 7. září 2023 dostala Katedra filozofie a humanitních studií FF UJEP příležitost uspořádat mezinárodní konferenci věnovanou tématu Posthuman agency (Nejen lidské jednání). Konference navazovala na loňské inaugurační setkání věnované kritickému posthumanismu.

Díky skvělému zázemí naší fakulty se nám podařilo uspořádat pestrou, zajímavou a vědecky přínosnou událost. Během ní vystoupili se svými příspěvky dva hlavní mluvčí, prof. Francesco Vitale z Univerzity v Salernu, vedoucí katedry věd o kulturním dědictví a odborník na filosofii J. Derridy a český filosof Tomáš Hříbek, vedoucí Oddělení aplikované filosofie a etiky Filosofického ústavu AV ČR, odborník na filosofii mysli, bioetiku a estetiku. Na konferenci dále vystoupili doc. F. Jaroš z Katedry filosofie FF Univerzity Hradec Králové, doc. M. Fišerová z KFHS FF UJEP, dr. A. Frederickson z Centre for Ethics as study in Human Value při Katedře filosofie Univerzity Pardubice a také dr. V. Pokorný z KFHS FF UJEP. Zbytek konference byl věnován vystoupením doktorandek a doktorandů z Čech, Slovenska, Finska, Polska, Litvy, Ukrajiny a Itálie – J. Skotarské, L. Muchové, V. Sellner, M. Mirošničenko, P. Dudíkové, T. Arndt, J. Malíkovi, E. Gremmo a J. Pätomakimu a R. Gajaskatue.

Problém nejen lidského jednání, který byl hlavním tématem konference, otevírá mnoho interpretačních možností a stal se pro nás příležitostí k interdisciplinární diskuzi mezi příslušníky různých oborů – filosofie, biologie, estetiky, technologických studií, zvířecích studií, imunologie, pedagogiky, kulturní antropologie, filmu, bioumění a ekologického myšlení. Filosofické jádro konference určil F. Vitale svou přednáškou o rozdílu zvíře/člověk/stroj, jeho kritickým protipólem pak byla přednáška T. Hříbka o nahrávání mysli do stroje. F. Jaroš a M. Fišerová se zabývali, každý z jiné perspektivy, vztahem mezi lidskou a zvířecí kulturou. A. Frederickson mluvil o možnosti filmu z ne-lidské perspektivy a V. Pokorný o možnostech nové divočiny v kontextu antropocénu. Skvělé příspěvky si připravili také doktorští adepti a adeptky. J. Skotarska se zabývala tím, v jakém smyslu lze chápat krajinu jako jednajícího, L. Muchová představila výzkum na poli vědy o módě včetně ukázek posthumanistického designu v oblékání. M. Mirošničenko nás v online výstupu z egyptské Káhiry okouzlil vynikající přednáškou o teorii imunitního systému. P. Dudíková zkoumala argumenty současného transhumanismu a extropianismu. T. Arndt přemýšlela v archeologicko-politických souvislostech o tom, do jaké míry mohou být věci a prostředí svědkem událostí, jako je např. hromadné vyvražďování. V. Sellner se ve svém online vstupu z norského Osla zabývala vztahem kritického posthumanismu a bioartu. J. Malík pronesl výbornou řeč o umělé inteligenci a vtělené racionalitě a E. Gremmo o vztahu mezi umělou inteligencí a kreativitou. Konferenci uzavřela svou online přednáškou o rhizomatické pedagogice R. Gajaskatue z litevského Vilniusu.

Tímto děkujeme štědré podpoře Filozofické fakulty UJEP, díky níž jsme mohli účastníky konference řádně pohostit a nabídnout jim i večerní program. Děkujeme p. děkanovi FF UJEP doc. Václavu Drškovi a vedoucímu Katedry filosofie a humanitních studií FF UJEP dr. Janu Šmídovi za uvítání a úvodní proslovy. Velmi děkujeme dr. I. Havlínové za zajištění všech potřebných materiálů a hladkého chodu, paní sekretářce T. Šitnerové za organizaci zázemí a studentkám, S. Thielové a E. Sommerové za obsluhu během celé konference.