Makovice Kalichu skrývala staré dokumenty

Díky opravám střešního pláště domu, které probíhají v letošním roce, otevřela dne 7. 5. 2021 skupina odborníků včetně zástupců Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví PhDr. Kamila Podroužka, Ph.D. a Mgr. Jana Peera tzv. makovici na vrcholu věže litoměřického domu Kalich.

Díky opravám střešního pláště domu, které probíhají v letošním roce, otevřela dne 7. 5. 2021 skupina odborníků včetně zástupců Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví PhDr. Kamila Podroužka, Ph.D. a Mgr. Jana Peera tzv. makovici na vrcholu věže litoměřického domu Kalich. Kovová schrána ukrývala listiny z 18. až 20. století, které přinášely informace o průběhu přestaveb a úprav domu, zejména ve střešní části.

Dne 17. 5. 2021 byl do makovice věže uložen speciálně vyrobený měděný tubus s poselstvím pro příští generace o současné prosperitě města a životě v Litoměřicích v době koronaviru.

"Našli jsme dokumenty v češtině a němčině z roku 1878 a další, které jsou psané latinsky a německy vzniklé již v 18. století. Nejmladší text byl sepsán německy roku 1931. Všechny archiválie byly předány na restaurování PhDr. Ireně Kotyzové ze Státního oblastního archivu Litoměřice, pracoviště v Lovosicích. Jakmile budou restaurovány, tak se pořídí jejich kopie a budou se číst," uvedl PhDr. Kamil Podroužek, Ph.D. z Centra pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví katedry historie FF UJEP.

Za pracovníky CDDKD se na projektu podíleli zpracováním Operativního průzkumu a dokumentace dr. Kamil Podroužek a vytvořením 3D modelu Mgr. Jan Horák.

Stejně jako v předchozím roce jsou průzkum a dokumentace oprav domu Kalich prováděny pracovníky CDDKD a studenty KHI FF UJEP v rámci projektu Stimulace vědecko-výzkumné činnosti akademických pracovníků FF UJEP, ve spolupráci s Městem Litoměřice, NPÚ ÚOP Ústí n. L. a tesařskou firmou Čenda Zdeňka Oravce.