Letní platónské čtení v Podhradí u Ledče nad Sázavou

V covidovém okénku na konci června se stejně jako loni uskutečnilo další z řady letních platónských čtení, tentokrát na téma dialogu Faidros. Pořadatelem byla tradičně Česká platónská společnost a na akci se kromě zástupců domovské katedry filozofie a humanitních studií sešli vyučující a studenti dalších českých i slovenských univerzit.

πάντων δὲ κομψότατον τὸ τῆς πόας
Platón, Phdr. 230c

Komornější účast vyvážilo zanícení účastníků, což se k dialogu, který otevírá téma lásky, krásy, řeči, psaní a božského šílenství, pěkně hodilo.

Letošní novou destinací bylo Podhradí u Ledče nad Sázavou, které poskytlo inspirativní zázemí pro práci na stránkami Platónova dialogu. Na březích Sázavy ve stínu stromů bylo snadné evokovat úvodní scény, kterými v dialogu začíná setkání Sókrata a Faidra.Nové místo kromě toho nabídlo bohaté možnosti dobrodružných výletů, které po covidové izolaci poskytly dlouho postrádaný kontakt s vnějším světem. Odvážná plavba po Sázavě, která pro řadu účastníků představovala prótos plús, se odměnila kuriózními, a o to víc nezapomenutelnými zážitky.

Čtení, tak jako každý rok, posloužilo jako neformální příprava na mezinárodní platónské symposium, které se pod patronací České platónské společnosti uskuteční 3. – 5. listopadu 2021 v Praze.