Konference Plato’s Theory of Soul

Vila Lanna hostila další ze série platónských symposií, tentokrát XIVth Symposium Platonicum Pragense na téma Plato’s Theory of Soul.

Pořadatelem mezinárodní konference byla Česká platónská společnost ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy v Praze, Filozofickou fakultou Univerzity Pardubice a Filozofickou fakultou Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Konference proběhla 19. – 21. října 2023 v prostorách pražské vily Lanna. Konference se uskutečnila v hybridním formátu, který spojil přednosti osobního kontaktu a živé diskuse s možností vzdáleného přístupu.

Pozvání na konferenci přijali a se svými příspěvky na téma platónského pojetí duše vystoupili renomovaní zahraniční i čeští badatelé: Julia Pfefferkorn, Colin King, Beatriz Bossi, Allan Silverman, Suzanne Obdrzalek, Filip Karfík, Flavia Palmieri, Enrico Volpe, Matilde Berti, Jonathan Griffiths, Francesca Eustacchi a Karel Thein. K podrobnějšímu seznámení s programem a tématy jednotlivých příspěvků doporučujeme navštívit web České platónské společnosti.

Česká platónská společnost se po dobu své existence od r. 1997 věnuje podpoře a propagaci studia Platónovy filosofie, a to zejména formou pořádání konferencí a workshopů. Mezinárodní konference probíhají ve formátu bienále a střídají je s národními konferencemi. Zásluhou České platónské společnosti vychází ucelená řada komentářů k jednotlivým Platónovým dialogům, které průběžně vydává nakladatelství Oikoymenh, od r. 2020 pak vycházejí sborníky z mezinárodních konferencí v nakladatelství Brill v ediční řadě Brill’s Plato Studies Series. Pilnou činností za více než čtvrt století se takto České platónské společnosti podařilo zpracovat téměř všechny Platónovy dialogy a začíná proto přecházet na formát tematicky koncipovaných konferencí, které umožňují nahlédnout Platónovo myšlení z perspektivy specifických myšlenkových okruhů a problémů. Příznivci Platónova myšlení se tak mohou těšit na další konferenční a publikační série.