KFHS pokračuje ve spolupráci s Exedra Mediterranean Center a Fonte Aretusa

Ve dnech 31. 5. – 3. 6. 2023 se uskutečnilo 8. ročník interdisciplinárního sympozia k helénské kultuře starověké Sicílie a jižní Itálie na téma s názvem “Sōma kai Psychē —Mind and body”. Tuto mezinárodní konferenci uspořádala Fonte Aretusa ve spolupráci s Exedra Mediterranean Center v Syrakúsách na Sicílii. Zastoupení zde měla i Katedra filozofie a humanitních studií FF UJEP, kterou reprezentovala dr. Veronika Konrádová se svým příspěvkem „Choices the Soul Faces“.

Hlavním tématem konference byla povaha mysli a těla a jejich vztah v antické řecké kultuře. Toto interdisciplinární téma se dotýká otázek pohlaví, tělesnosti, lékařství, gymnastiky, náboženství, eschatologie, osobní identity a dalších. Ve starověku se umělci snažili zrcadlit duši určitým ztvárněním těla. Filosofové chápali pojmy jako areté v duševním a fyzickém smyslu, např. jako zdraví duše. Starověká medicína na základě konceptu isonomie rozvinula holistické chápání, v němž bylo zdraví vnímáno jako rovnováha organických a psychických funkcí. Drama využívalo těla herců ke sdělování sociálních a politických ideálů. Cílem konference proto bylo spojit vědce z různých oborů a z různých perspektiv prozkoumat vztah mysli a těla ve starověkém Řecku, zejména v helénské kultuře starověké Sicílie a jižní Itálie. Podrobnější rozpis příspěvků je zveřejněn na webu konference.

Zkoumání, zpřístupňování a propagace řeckého myšlenkového dědictví v kulturním prostoru Sicílie a jižní Itálie je programovou náplní akademické instituce Fonte Aretusa, která v historickém prostředí sicilských Syrakús a Ortygie pořádá interdisciplinární konference a semináře zaměřené na antickou filosofii a kulturu. Vedle živé diskuse spojující odborníky z Evropy, Jižní a Severní Ameriky i Asie rozvíjí Fonte Aretusa intenzivní publikační aktivitu ve spolupráci s edičními řadami Parnassos Press.

Zázemí pro uvedené aktivity poskytuje Exedra Mediterranean Center. Exedra je vzdělávací instituce, jejímž posláním je podporovat mezinárodní kontakty a porozumění prostřednictvím odborných programů pro univerzity a vysoké školy a nabízet odborníkům z celého světa možnosti dalšího vzdělávání. Tým Exedra má dlouholeté zkušenosti s pořádáním studijních zahraničních programů, workshopů, konferencí a kulturních akcí.

Dosavadní spolupráci s oběma institucemi na bázi aktivní účasti na konferencích a seminářích, případně spolupráci v rámci programu Erasmus+ bychom do budoucna rádi rozšířili např. o konání zahraniční letní školy.