COV.UL řešilo se studenty, zda se lze bránit populismu

V pátek 12. listopadu 2021 uspořádalo Centrum občanského vzdělávání COV.UL celodenní seminář pro studenty učitelských programů FF UJEP s názvem Občan - demagogie a populismus - lze se bránit?, na němž se účastníci zabývali analýzou populismu a demagogie a hledali způsoby, jak před jejich dopady chránit nejenom sebe, ale také žáky základních a středních škol.

Páteční program zahájil úvodní přednáškou Populismus - hrozba pro demokracii? PhDr. Petr Just, Ph.D. z Metropolitní univerzity v Praze, který s Centrem občanského vzdělávání spolupracuje. Účastníci se pak pod vedením lektorů zabývali tématy Mediatizace politiky a role médií v životě občana (Jakub Charvát)Populistická politická komunikace (Denisa Charvátová)a Kritické myšlení ve vzdělávání občana - intelektuální nástroje kritického myšlení jako obrana proti demagogii a populismu Ivana Havlínová).

V současné době je až nadužíván pojem kritické myšlení, často bez nutného porozumění jeho podstatě, metodám, zákonitostem a postupům. Na katedře filozofie a humanitních věd je věnována velká pozornost rozvoji kritického myšlení a odpovědného rozhodování na základě porozumění současným politickým, etickým, sociálním a kulturním výzvám. Centrum občanského vzdělávání COV.UL při katedře se zaměřuje na podporu žáků při rozvoji občanských a globálních kompetencí, rozvoj občanského sebeuvědomění, a podporu pedagogů při predikci vzdělávacích potřeb jejich žáků v oblasti sociálně-ekonomické, občanské a osobnostní. Vzdělávací program Občan – demagogie – populismus – lze se bránit? vychází ze snah katedry filozofie a humanitních studií a COV.UL, hledá a ověřuje spolu s jeho účastníky účinné intelektuální nástroje, které mohou jedinci – občanovi v nás pomoci při odhalování praktik demagogie a populismu a čelit jejich tlakům.

"Je-li jedním z cílů Strategie 2030+ „zaměřit vzdělávání více na získávání kompetencí potřebných pro aktivní občanský, profesní a osobní život“, může být jedním z důležitých poslání občanského vzdělávání kromě rozvoje občanského sebeuvědomění a rozvoje politické kultury také hledání účinných intelektuálních nástrojů rozkrývání demagogie a populismu v politice a obrany před jejich tlakem. To je velmi důležité zejména v Ústeckém a Karlovarském kraji. V krajích s vysokou mírou nezaměstnanosti, s vysokým počtem osob s pouze základním vzděláním, s vysokým výskytem sociálně vyloučených lokalit a na druhou stranu s malým zájmem o vzdělávání jako jednu z možných cest k řešení nelehké sociální a ekonomické situace",uvedla dr. Ivana Havlínová, která spolu s dr. Jakubem Charvátem v rámci Centra občanského vzdělávání COV.UL při KFHS tuto a podobné akce připravuje. Program má dvě verze - kratší, celodenní určenou pro studenty bakalářských a magisterských učitelských programů, ale i pro zájemce dalších programů na Filozofické fakultě. Delší, dvoudenní verze je akreditována MŠMT jako vzdělávací akce v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.